Złoto inwestycyjne – doskonałe zabezpieczenie majątku przed inflacją

Maciej Piwowski
07.12.2022

Depozyty bankowe pozostają najpopularniejszymi produktami oszczędnościowo-inwestycyjnymi w naszym kraju. Na koniec kwietnia 2022 roku Polacy trzymali na lokatach około 181 miliardów złotych. Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie lokaty w żadnym razie nie chronią przed inflacją, a realnie przynoszą straty. Średnie oprocentowanie lokat w Polsce to ok. 6,5 proc., podczas gdy wskaźnik inflacji w listopadzie wyniósł 17,4 proc.

Nic dziwnego, że coraz więcej posiadaczy oszczędności szuka dla nich lepszej przystani. Szczególnie duże zainteresowanie budzi złoto inwestycyjne, które nieprzypadkowo jest określane mianem idealnego zabezpieczenia przed inflacją.

Krótko o historii złota

Złoto było bardzo cenione już w starożytnych cywilizacjach. Najnowsze badania archeologiczne wykazały, że pozyskiwano je prymitywnymi metodami 6 tysięcy lat przed naszą erą. W Egipcie oraz w Babilonii służyło przede wszystkim do produkcji wyrobów biżuteryjnych. Z kolei w Lidii, na terenach dzisiejszej Turcji, prawdopodobnie bito pierwsze monety ze stopu złota i srebra.

Złoto przez wieki było podstawowym środkiem wymiany handlowej. Mało tego: jeszcze do lat 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych obowiązywał tzw. parytet złota, czyli sztywnego powiązania waluty (w tym przypadku dolara amerykańskiego) z posiadanymi rezerwami fizycznego złota.

Dlaczego właśnie złoto inwestycyjne?

Złoto jest powszechnie akceptowanym składnikiem majątku, co oznacza, że w skrajnej sytuacji życiowej możemy się nim posłużyć do zaspokojenia swoich potrzeb w dowolnym miejscu na świecie. Nie zagwarantują nam tego żadne papierowe pieniądze. Dlatego uznaje się, że złoto jest doskonałą „walutą” na kryzysowe czasy i zawsze jest masowo gromadzone w okresach wojen.

Z inwestycyjnego punktu widzenia najważniejszą zaletą złota jest to, że znakomicie przechowuje wartość. Można je obrazowo nazwać „finansowym wehikułem czasu”, ponieważ istnieje bardzo wysoka szansa, że złotówki, za które dziś kupimy np. złotą monetę, za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będą warte znacznie więcej niż wtedy, gdybyśmy trzymali je po prostu na koncie.

Ciekawostka

1 dolar amerykański wyemitowany w 1913 roku dziś ma realną wartość… 5 centów. Uncja złota w tym samym czasie zwiększyła swoją wartość z około 20 do około 1800 dolarów.

Złoto fizyczne jest odporne na inflację, ponieważ jest metalem ziem rzadkich, a jego wydobycie jest ściśle regulowane. Złoto nie rdzewieje, nie niszczeje, dlatego można je przechowywać przez lata i dekady, na przykład z myślą o przekazaniu spadkobiercom.

Złoto to mądra inwestycja długoterminowa

Trzeba wyraźnie podkreślić, że złoto fizyczne (w odróżnieniu od papierowego, czyli np. kontraktów giełdowych) nie jest inwestycją czysto spekulacyjną. Złota nie kupuje się po to, aby za kilka czy kilkanaście miesięcy sprzedać je z zyskiem. To przede wszystkim nośnik wartości i element tzw. kapitału żelaznego, który zapewnia bezpieczeństwo w długim horyzoncie inwestycyjnym.

Notowania cen złota również podlegają wahaniom, jednak jeśli przeanalizujemy wykresy na przestrzeni ostatnich 100 lat, to wniosek jest jednoznaczny: złoto systematycznie zyskuje na wartości (w przeciwieństwie do walut fiducjarnych), dzięki czemu idealnie sprawdza się do ochrony kapitału przed inflacją.

Jak zainwestować w złoto?

Złoto inwestycyjne „dla Kowalskiego” to przede wszystkim złote monety bulionowe oraz sztabki o stosunkowo niewielkiej gramaturze. Takie złoto jest w zasięgu przeciętnego portfela, można je łatwo przechowywać np. w domowym sejfie czy w skrytce bankowej, a także przekazać dzieciom, wnukom czy w przyszłości spieniężyć.

Decydując się na zainwestowanie w złoto należy w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo. Gwarantuje je zakup u certyfikowanego sprzedawcy fizycznego złota inwestycyjnego.

Bezpiecznego i wygodnego zakupu fizycznego złota można dokonać w sklepie internetowym spółki Powiernik S.A., która jest certyfikowanym partnerem renomowanego niemieckiego producenta C. Hafner (posiadającego akredytację LBMA, czyli Londyńskiego Rynku Kruszców). Złoto dostępne w sklepie https://powiernik.net/zakup/ jest zabezpieczone opakowaniem typu CertiCard, które stanowi akceptowane na całym świecie potwierdzenie autentyczności.

Złoto inwestycyjne to naturalna odpowiedź na dylemat, przed jakim stoją tysiące osób chcących zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją oraz stopniową dewaluacją złotówki.

Rosnące zainteresowanie złotem inwestycyjnym to trend ogólnoświatowy. Dane World Gold Council wskazują, że w czwartym kwartale 2021 roku globalny popyt na złote monety bulionowe i sztabki wyniósł 318 ton, co oznacza wzrost aż o 18 proc. rok do roku.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie