Zalety posiadania spółki z o.o.

Maciej Piwowski
21.04.2023

Jedną z dopuszczalnych w Polsce form działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.). Wielu przedsiębiorców preferuje właśnie taką opcję – z uwagi pewnych jej przewag tak nad jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG), jak i nad spółką cywilną. Dlaczego warto posiadać właśnie spółkę z o.o.?

Czym jest spółka z o.o. i kto może ją założyć?

Spółka z o.o. należy do spółek kapitałowych. W odróżnieniu od spółki cywilnej, posiada własną osobowość prawną. Do najważniejszych jej organów należą zarząd i wspólnicy. Do jej zawarcia potrzebna jest umowa między wspólnikami oraz rejestracja w rejestrze przedsiębiorców w sądzie rejonowym. Wymaga ona prowadzenia pełnej księgowości – przez własny dział księgowy spółki lub też w formie outsourcingu, szczególnie polecanej ze względu na opłacalność i profesjonalizm – więcej o ofercie prowadzenia rachunkowości w spółce z o.o. przeczytasz na https://a-zrachunki.pl/ksiegowosc-dla-spolek/.

Do założenia spółki z o.o. uprawnione są osoby fizyczne (niekoniecznie z polskim obywatelstwem) i prawne. Niezbędny jest też kapitał zakładowy (min. 5000 zł) wnoszony przez wspólników, przy czym istnieje możliwość założenia spółki mającej tylko jednego wspólnika. Najważniejsze założenia dot. działalności spółki, w tym jej nazwę, przedmiot czy określenia wartości udziałów oraz uprawnień poszczególnych wspólników. Spółka z o.o. może być pracodawcą.

Ograniczona odpowiedzialność – główna zaleta widoczna już w nazwie

To właśnie bezpieczeństwo jest najważniejszą zaletą spółki z o.o. Wspólnicy odpowiadają majątkiem tylko do wysokości wniesionego kapitału, natomiast konsekwencje prawne ponosi spółka. W praktyce oznacza to, że nawet w przypadku utraty płynności finansowej czy zadłużenia, komornik nie ma prawa dokonać egzekucji na majątku wspólników. Nieco inaczej ma się sprawa z członkami zarządu, lecz w praktyce i oni są dobrze chronieni. 

Możliwość legalnego uniknięcia składek ZUS

Spółka posiada osobowość prawną, ale nie jest osobą fizyczną – nie korzysta ze świadczeń zdrowotnych czy emerytalnych. Dlatego też wspólnicy nie muszą opłacać składek ZUS, które dla JDG mogą być bardzo uciążliwe a wręcz doprowadzić do sytuacji, gdy firmy po prostu nie opłaca się dalej utrzymywać. ZUS musi być oczywiście odprowadzany dla pracowników, jeśli spółka z o.o. ich zatrudnia.

Niższe podatki niż w przypadku JDG

W porównaniu z JDG, spółka z o.o. wypada lepiej pod kątem podatkowym. Dla mniejszych firm wynosi on 9%, dla dużych (przekraczających 2 mln euro przychodu rocznie) – 19%. Dla JDG podatki mogą być znacznie wyższe, trzeba bowiem doliczyć także składkę zdrowotną w wysokości 9% od wypracowanego dochodu.

Łatwiejsza sprzedaż spółki

Ciekawą ewentualnością jest sprzedaż spółki. Może do niej dojść np. w sytuacji, gdy wspólnicy nie chcą już dalej działać razem, ponieważ każdy robi już karierę w innym podmiocie, czy też po prostu przechodzi na emeryturę. Sprzedaż spółki jest dosyć łatwa, nawet jeśli ma ona zobowiązania finansowe czy długi. W przypadku JDG również istnieje możliwość sprzedaży pewnej jej części (np. stworzonych projektów), ale proces jest bardzo skomplikowany.

Możliwość dziedziczenia

Dobrze prosperujący biznes to spadek, który warto zostawić dzieciom lub innym osobom. JDG również może być dziedziczona, ale podobnie jak w kwestii sprzedaży, sprawa jest skomplikowana. Tymczasem dziedziczenie spółki z o.o. przebiega w zasadzie podobnie do dziedziczenia domu – każdy ze wspólników ma swoje udziały, które może przekazać spadkobiercom. Jeżeli więc stworzysz podmiot, który warto przekazać potomności, zdecydowanie lepiej uczynić z niego spółkę z o.o.

Efekt psychologiczny – większe zaufanie kontrahentów

Nie bez znaczenia jest także fakt z punktu widzenia prawnego zupełnie nieistotny, ale ważny dla kontrahentów – renoma. Zakończenie „Sp. z o.o.” w nazwie firmy budzi o wiele większe zaufanie, niż i mię i nazwisko przedsiębiorcy – jak w przypadku JDG. Spółka z o.o. z założenia ma więc lepszy start i łatwiejszy dostęp do nowych klientów.

Spółka z o.o. ułatwia prowadzenie biznesu w sytuacji, gdy w działalność zaangażowanych jest więcej podmiotów, stających się wspólnikami. To również opcja najbezpieczniejsza oraz korzystna pod kątem zobowiązań wobec administracji państwowej. Z uwagi na specyficzne cechy dotyczące strony finansowej i księgowej działalności, jak i w związku z bardzo licznymi zmianami w prawie dot. spółek, rekomendowane jest powierzenie prowadzenia rachunków specjalistom w formie outsourcingu.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie