Zakup sprzętu do nowego mieszkania - na raty czy z kredytem gotówkowym?

Mateusz Rąbalski
13.01.2023

Kupno mieszkania to duże wyzwanie dla domowego budżetu. Po zrealizowaniu transakcji często trzeba jeszcze zająć się odświeżeniem wnętrz i sfinansowaniem wyposażenia. Meble czy sprzęt RTV/AGD można opłacić na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą zakupy na raty bezpośrednio w sklepie lub zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Podpowiadamy.

Kredyt gotówkowy na wyposażenie mieszkania

Pożyczka w formie kredytu gotówkowego pozostawia dużą dowolność podczas wydawania pieniędzy. Część uzyskanych od banku funduszy można faktycznie przeznaczyć na zakup niezbędnego wyposażenia, a pozostałą wydać np. na wakacyjny wyjazd. W ramach takiego zobowiązania finansowego można uzyskać nawet do 250 tys. zł.

Podczas porównywania ofert warto zwrócić szczególną uwagę na dwa wskaźniki. Są to:

  • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) — jeśli zestawia się ze sobą kredyty na identyczną kwotę i mające takie same warunki kredytowania, to im wyższe RRSO, tym droższe zobowiązanie;
  • całkowity koszt kredytu gotówkowego — obejmuje wszystkie koszty, zarówno te odsetkowe, jak i pozaodsetkowe, jakie poniesie klient w związku z pożyczką. Wskazuje kwotę, jaką będzie musiał zwrócić kredytobiorca oprócz pożyczonego kapitału.

Aby znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy, można posłużyć się rankingami dostępnymi w sieci. Dzięki nim poznasz aktualne, najkorzystniejsze oferty od kilkunastu banków. W razie problemów masz możliwość skontaktowania się z doradcą, który odpowie na pytania i przeprowadzi Cię przez wszystkie formalności kredytowe.

Kredyt ratalny — czy warto się nim zainteresować?

Zakupy na raty w sklepie to dość popularny sposób na sfinansowanie sprzętu do mieszkania. Maksymalna kwota takiego zobowiązania to nawet 40 tys. zł., a okres kredytowania wynosi nawet 36 miesięcy. Pieniądze od banku są przypisane do konkretnego produktu i często nie trafiają na konto kupującego, a są przelewane od razu na rachunek sklepu. Oznacza to, że swoje zobowiązania spłacasz bezpośrednio bankowi, a nie samemu sprzedawcy.

Warto zwrócić uwagę na to, że większość sklepów współpracuje tylko z wybranym bankiem partnerskim. W efekcie podczas wizyty otrzymujesz ofertę ratalną wyłącznie od jednej instytucji. To wyklucza możliwość zweryfikowania opłacalności takiego zobowiązania. Jeśli zależy Ci na oszczędności, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zorientować się zarówno w kosztach kredytów gotówkowych, jak i tych ratalnych.

Jeszcze do niedawna na korzyść podpisywania umowy kredytowej w sklepie przemawiał brak konieczności odwiedzenia banku. Obecnie coraz więcej kredytów gotówkowych da się zaciągnąć bez wychodzenia z domu, np. przez internet. Jeśli interesują Cię niewielkie kwoty, to wszystkie formalności załatwisz zdalnie, bezproblemowo i szybko. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie