Wigilia firmowa - jak zorganizować ją z pomysłem?

Mateusz Rąbalski
27.10.2020

Grudzień nieodmiennie kojarzony jest ze świętami Bożego Narodzenia. I choć przywykliśmy do spędzania ich w rodzinnym gronie, wigilia pracownicza też niejako stała się tradycją.

Wigilia pracownicza - obowiązek czy przywilej?

Zakłady pracy organizują dla swoich pracowników spotkania, na których mogą nie tylko podzielić się opłatkiem, ale przede wszystkim spędzić ze sobą wspólnie czas, tworząc rodzinną atmosferę wprowadzającą w świąteczny czas. W modzie pozostaje wigilia firmowa organizowana dla wszystkich pracowników, bez podziału na konkretne działy czy stanowiska. Wyjątek stanowią duże korporacje, gdzie często niemożliwe jest zebranie wszystkich przy jednym, wspólnym stole. Nie jest istotne, czy wigilia zorganizowana jest z rozmachem, czy też pozostaje skromniejszą imprezą - ważne, aby wszyscy dobrze się bawili i mieli okazję spędzić wspólnie czas.

Impreza wigilijna w czasie pandemii

Wielu pracodawców zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest zorganizowanie spotkania wigilijnego dla pracowników w czasie pandemii, gdy wszyscy staramy się zachować dystans społeczny? Oczywiście, że tak, jednak bardzo istotne jest przestrzeganie wszelkich wytycznych sanitarnych, aby nie narazić nikogo na zachorowanie. Firmowa impreza wigilijna wyjątkowo może zostać zorganizowana w mniejszym gronie, co dla wszystkich z pewnością będzie zrozumiałe. Dla uczestników przyjęcia można wybrać takie atrakcje jak przygotowywanie ozdób czy dań - wszystko odbywa się w małych grupach. Należy uczulić pracowników na obowiązek dezynfekcji rąk oraz posiadania maseczki czy przyłbicy. Dobrze jest również zachować odpowiedni odstęp, wynoszący co najmniej 1,5 metra zgodnie z wytycznymi.

Restauracja czy atrakcje?

Dobrym pomysłem jest nie tylko wspólne zebranie pracowników przy wigilijnym stole, ale również zapewnienie dodatkowych atrakcji. Bardzo ciekawe wydaje się zaproszenie zespołu muzycznego, który zaśpiewa bądź jedynie zagra kolędy dla uczestników spotkania. Wigilia pracownicza może zostać także uświetniona poprzez zachęcenie do wspólnego śpiewania kolęd. Innymi formami spędzania wolnego czasu mogą być zajęcia artystyczne - przygotowywanie łańcuchów świątecznych czy ozdabianie bombek bądź zajęcia kulinarne - wspólne lepienie pierogów lub pieczenie pierniczków. Pracownicy mogą również połączyć siły i sprzedać przygotowane przez siebie ozdoby czy wypieki, a pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczyć na wybrany cel charytatywny. Wspólne aktywności pozwolą jeszcze bardziej zjednoczyć pracowników i sprawią, że wigilia firmowa nie będzie nudna i przewidywalna.

Pomoc w organizacji imprezy

Organizacja wigilii firmowej to nie lada wyzwanie, dlatego też firmy coraz częściej decydują się zlecać to zadanie podmiotom specjalizującym się w organizacji imprez. Pracownicy tejże firmy wspólnie ustalają z pracodawcą zakres imprezy - jedzenie czy dodatkowe atrakcje uświetniające przyjęcie. Znalezienie odpowiedniego miejsca na wigilię, zespołu, cateringu czy narzędzi, jakie będą potrzebne do pracy (na przykład bombek czy akcesoriów kuchennych) to zadanie dla specjalistów. Firmy te działają zwykle w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków. Organizacja wigilii firmowej w Warszawie nie jest zatem problemem, jeśli można skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy chętnie doradzą w wyborze menu czy atrakcji.

Najważniejsza jest atmosfera

W wigilii pracowniczej najważniejsze jest nie to, co znajdzie się na talerzach pracowników, ale zbudowanie atmosfery, która wprowadzi wszystkich w cudowny, świąteczny czas. Jest to moment, w którym można zapomnieć o codziennych problemach w pracy, wzajemnych sporach czy braku zrozumienia - każdy pracownik powinien poczuć się dobrze podczas przedświątecznego spotkania. Ważne jest to, aby uczestniczył w nim również właściciel firmy bądź szef czy manager, który podzieli się opłatkiem ze wszystkimi pracownikami. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie