W Norwegii praca czeka na dekarzy - sprawdź dlaczego warto?

Piotr Kowalczyk
27.05.2022

Jeżeli obawiasz się, że niezliczone oferty pracy dla dekarzy w Norwegii mają źródło w tym, że miejscowi dekarze nie chcą z jakichś tajemniczych przyczyn podejmować pracy w zawodzie, jesteś w błędzie. Norweskie społeczeństwo starzeje się w znacznym tempie, rąk do pracy zaczyna brakować, ale potrzeby mieszkańców związane z budowaniem i remontowaniem nie maleją. Norwegia jest państwem wielonarodowym. To kraj docelowy ludzi, którzy emigrują nie tylko z przyczyn finansowych, ale także z uwagi na styl życia, umiłowanie przyrody czy chęć poznania innej kultury. Wciąż ktoś szuka tu nowego lokum albo planuje budowę domu!

Norweska branża budowlana należy do najlepiej opłacanych w Europie

Norweska branża budowlana, mimo licznych zawirowań, związanych z sytuacją społeczno-polityczną w Europie i na świecie, nadal należy do najlepiej opłacanych w Europie, a polscy dekarze są w Norwegii cenieni jako pracownicy o dużym doświadczeniu i silnej motywacji do pracy. Z uwagi na fakt, że w Kraju Fiordów nie ma mowy o uznaniowości płac, a w poszczególnych sektorach gospodarki obowiązują inne godzinowe stawki minimalne, których wysokość negocjowana jest rokrocznie między przedstawicielami pracodawców a związkami zawodowymi, emigranci zarobkowi szybko odnajdują się na tutejszym rynku pracy. 

Jeśli za najważniejszą przeszkodę w poszukiwaniu pracy w Norwegii uważasz swoją nieznajomość języka obcego, także powinieneś dać sobie szansę. Skontaktuj się z dobrą agencją pośrednictwa pracy za granicą i omów z konsultantem swoje potrzeby. W agencji takiej obsługa całego procesu rekrutacji oraz opieka na miejscu jest po polsku (przy wszystkim pomagają Polacy). Jak to możliwe? Często zdarza się, że właściciele agencji pośrednictwa pracy za granicą sami byli kiedyś osobami poszukującymi pracy w Norwegii, znaleźli ją, przeszli przez całą drabinę awansu w swojej branży, nawiązali liczne kontakty, a zdobyte doświadczenie postanowili przekuć na stworzenie firmy pośredniczącej. 

W przypadku gdy Twoja znajomość języka jest kiepska, zawsze możesz się doszkolić. Niektórzy pracodawcy chętnie sfinansują Twój kurs, ale gdyby zaszła konieczność wyłożenia środków własnych, także warto to to zrobić: znajomość języka angielskiego i/lub norweskiego jest dodatkowym atutem, dzięki któremu pracownik może osiągnąć jeszcze większą stawkę godzinową. 

Ile zarabia dekarz w Norwegii?

Zarobki w Norwegii naprawdę mogą znęcić każdego, kto rzetelnie pracuje, ma doświadczenie w pracy na stanowisku dekarza albo chęć do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności w tym zawodzie.

Od 1 lipca 2021 roku w branży budowlanej obowiązują następujące stawki godzinowe (brutto): 

  • pracownicy wykwalifikowani: 220,00 NOK
    [poprzednio: 209,70 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
  • pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia w pracach budowlanych: 198,30 NOK
    [poprzednio: 188,40 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
  • pracownicy niewykwalifikowani z co najmniej rocznym stażem pracy na budowie: 206,50 NOK
    [poprzednio: 196,50 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
  • pracownicy poniżej 18 roku życia: 132,90 NOK
    [poprzednio: 126,50 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]

Norweskie prawo pracy wymaga dopełnienia przez pracownika z zagranicy wielu formalności. Jeśli podejmiesz współpracę z dobrą agencją pośrednictwa, cały czas będziesz pod opieką przyporządkowanego Ci koordynatora, który odpowie telefonicznie na Twoje wszelkie pytania dotyczące pobytu oraz pracy. Wyselekcjonuje też dla Ciebie ogłoszenia o pracy, odpowiadające twoim kompetencjom i potrzebom finansowym. 

Średnie miesięczne zarobki dekarza na początku 2022 roku wynosiły brutto ok. 38 330 NOK /ok. 17 630 PLN. Obecna sytuacja geopolityczna może znacząco wpływać na wahania kursów walut, dlatego trzeba śledzić je na bieżąco. 

Czego wymaga się od dekarzy w Norwegii?

Dokładnie tego samego, co od dekarzy w Polsce:

  • układania i zgrzewania papy termozgrzewalnej i folii PVC,
  • montażu izolacji,
  • oceny stanu ryzyka pożaru związanych z pracami,
  • utrzymywania porządku w miejscu pracy.

Jeśli będziesz naprawdę rzetelnym pracownikiem, istnieje możliwość szybkiego awansu na brygadzistę.

Zgodnie z norweskimi przepisami, pracownik dostaje ubrania robocze i sprzęt, a czasem nawet samochód na dojazdy. Zgodnie ze standardami dobrej agencji pośrednictwa pracy za granicą ulokowany zostaje w jednym z przystosowanych do dłuższego pobytu domów stanowiących jej własność. Domy są w pełni wyposażone w to co niezbędne do codziennego życia oraz mają dostęp do Wifi o wysokiej prędkości, abyś mógł swobodnie kontaktować się z domem i korzystać z Internetu bez żadnych ograniczeń.

Podsumowanie

Chcesz pracować jako dekarz w Norwegii? Chcesz zarabiać nawet 120 PLN za godzinę pracy? Nie zwlekaj: skontaktuj się z agencją pośrednictwa pracy za granicą i pozwól sobie pomóc. Zatrudnienie w sektorze budownictwa mogą znaleźć nawet kandydaci bez doświadczenia.

W przygotowaniu artykułu pomógł Artur Jemioł właściciel firmy Jobb Assistanse, która od 2009 roku zajmuje się pośrednictwem pracy zagranicą w tym, prace dla dekarzy w Norwegii.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie