Czym jest karta lunchowa?

Piotr Kowalczyk
02.05.2024

Spośród wielu rodzajów benefitów pracowniczych szczególnie interesująco wypada karta lunchowa. Póki co można się z nią zetknąć tylko w korporacjach, jednak nie jest powiedziane, że wkrótce nie stanie się standardowym benefitem oferowanym również w firmach z sektora MŚP – szczególnie w dobie masowego powrotu do biur z home office.

Karta lunchowa, czyli?

Karta lunchowa to rodzaj karty płatniczej, która jest doładowywana przez pracodawcę i przeznaczona wyłącznie na zakup posiłków. Pracownicy mogą wykorzystywać zgromadzone na niej środki w szerokiej sieci punktów gastronomicznych – od restauracji, przez kawiarnie, po sklepy spożywcze i dostawców posiłków.

Taka forma benefitu stanowi znaczące udogodnienie dla pracowników, którzy dzięki niej nie muszą już np. robić sobie kanapek czy tym bardziej podjadać słodyczy z automatu.

Korzyści i dla pracowników, i dla pracodawców

Z punktu widzenia pracowników główną zaletą karty lunchowej jest wygoda i oszczędność czasu. Dzięki temu benefitowi pracownicy mogą zjeść wartościowy posiłek, bez konieczności noszenia ze sobą gotówki czy kart płatniczych.

Dodatkowo, karta lunchowa zachęca do regularnych przerw na posiłek oraz sprzyja wyborowi zdrowszych opcji żywieniowych, co także jest w interesie pracodawcy (mniejsze ryzyko zwolnień lekarskich).

Z kolei dla pracodawców wprowadzenie takiego benefitu to sposób na podniesienie satysfakcji i lojalności pracowników. Jest to również forma promocji zdrowego stylu życia oraz budowania pozytywnego wizerunku firmy jako miejsca pracy, które dba o dobrostan swoich pracowników.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie