Ubezpieczenie majątkowe a Twoje poczucie bezpieczeństwa

Krzysztof Jagielski
27.10.2016

Ubezpieczenie majątkowe to coraz popularniejsza forma zabezpieczenia życiowego dorobku w naszym kraju. W obawie przed jego utratą na skutek nieszczęśliwych wydarzeń, wiele osób postanawia ubezpieczyć to, co dla nich cenne. W skład ubezpieczeń majątkowych wchodzą między innymi ubezpieczenie mieszkań i domów – to właśnie ono jest najczęściej wybierane. Co warto o nim wiedzieć? I dlaczego warto się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie mieszkania – na czym polega?

Mówiąc ogólnie, celem ubezpieczenia mieszkania jest zabezpieczenie finansowe w przypadku niespodziewanych okoliczności powodujących częściowe lub całkowite zniszczenie mienia, w tym wypadku zdarzenia losowe, takie jak powódź, pożar, eksplozja, zalanie wodą, lawina, obsunięcie się ziemi, huragan, grad, upadek pojazdu powietrznego lub też kradzież z włamaniem i rabunek. Umowa ubezpieczenia mieszkania zawierana jest między firmą ubezpieczeniową, a osobą fizyczną na podstawie odpowiedniego dokumentu, mianowicie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa własności, umowy najmu lub decyzji administracyjnej. Taka umowa obejmuje ubezpieczenie od wyżej wymienionych okoliczności zarówno samo mieszkanie lub dom, jak i znajdujące się w nim elementy stałe i ruchomości domowe znajdujące się bezpośrednio w mieszkaniu, jak i poza nim (na przykład w garażu, pralni domowej, komórce lub w piwnicy). Oprócz klasycznej umowy ubezpieczeniowej na mieszkanie, można również ubezpieczyć się od Odpowiedzialności Cywilnej (OC), na terenie nieruchomości, na którym znajduje się mieszkanie lub posesja ubezpieczonego.

Jeśli chodzi o samą umowę ubezpieczenia, można ją zawrzeć na wniosek ubezpieczającego na czas nieokreślony, na rok lub mniej niż rok (tzw. ubezpieczenia krótkoterminowe). Przed zawarciem takiej umowy Klient ma obowiązek dokładnie zapoznać się z jej warunkami, a następnie złożyć wniosek zgodą ze stanem faktycznym. Następnie agent ubezpieczeniowy spisuje polisę, która stanowi jednocześnie dowód zawarcia umowy z ubezpieczycielem.

Dodatkowe ubezpieczenia

Ubezpieczenie majątkowe dotyczy nie tylko mieszkań i innych nieruchomości. Istnieją również dodatkowe formy ubezpieczeń majątkowych, dopasowanych do naszych indywidualnych potrzeb. Są to między innymi:

  • ubezpieczenie bagażu podróżnego;
  • ubezpieczenie sprzętu elektronicznego;
  • ubezpieczenie lotnicze;
  • ubezpieczenie samochodu;
  • ubezpieczenie maszyn i sprzętów budowlanych;
  • ubezpieczenie eksponatów wystawowych i targowych;
  • ubezpieczenie szyb i innych przedmiotów od stłuczenia;
  • ubezpieczenia mienia w transporcie krajowym (cargo).

Dlaczego warto ubezpieczyć swoje mienie?

Ubezpieczenie majątkowe to spora inwestycja, co dla wielu może być zupełnie zbędne. Poza tym na rynku istnieje obecnie naprawdę mnóstwo ubezpieczalni oferujących polisy o rozmaitych wariantach. Czy naprawdę warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania lub mienia? Zdecydowanie tak. Nieszczęśliwe zdarzenia losowe mogą nam się przytrafić w każdej chwili i często trudno im zapobiec, niemniej ubezpieczenie majątkowe pozwoli nam choć trochę zmniejszyć straty i w miarę szybko naprawić szkody. Niemniej jednak decyzja o ubezpieczeniu mienia nie jest błaha, dlatego warto dobrze przemyśleć ten wybór. Ważny jest wybór odpowiedniego ubezpieczyciela (http://www.aegon.pl/Strona-glowna/O-firmie/informacje_o_firmie/Aegon-Ubezpieczenia-Majatkowe/), a także dokładne zapoznanie się z warunkami zawieranej umowy. Pośpiech i emocje w tej kwestii są złymi doradcami, najlepiej więc byłoby mieć obok siebie kogoś obeznanego z tym tematem, kto nam dobrze doradzi i wyjaśni każdą niejasność w umowie. Dobrze byłoby też porównać ze sobą kilka ciekawych ofert z różnych agencji ubezpieczeniowych i dopiero wtedy wybrać tę najkorzystniejszą dla naszej sytuacji. Jedynym kryterium wyboru nie powinna być jednak cena polisy – często tania polisa zapewnia dość wąski zakres ochrony, który mógłby okazać się niewystarczający.

Pamiętajmy, że dobrze dobrana polisa ubezpieczeniowa może dać poczucie bezpieczeństwa i stabilności zarówno nam, jak i naszym najbliższym!

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie