W dzisiejszych czasach prowadzenie handlu na skalę globalną nie jest niczym zaskakującym. Jeśli jednak przedmiotem takich transakcji są maszyny, to powinny spełniać one wymagania dyrektywy maszynowej. W tym artykule przybliżymy, jak powinni działać importerzy urządzeń z tzw. krajów trzecich do Unii Europejskiej.
Przedsiębiorstwa, które zajmują się dostarczaniem maszyn do krajów należących do Unii Europejskiej muszą przede wszystkim zapewnić instrukcję obsługi w języku państwa, w którym maszyna będzie wprowadzona do obrotu, a także państwa, w którym została wyprodukowana. Jeśli producent maszyny nie posiada instrukcji w języku urzędowym państwa, w którym maszyna będzie użytkowana to importer jest zobowiązany do przetłumaczenia instrukcji oryginalnej na dany język. Na tym dokumencie powinno się znaleźć oznaczenie: ”TŁUMACZENIE INSTRUKCJI ORYGINALNEJ”. Dodatkowo, jeśli maszyna była już wcześniej używana, to importer jest zobowiązany do sporządzenia kompletnej dokumentacji techniczno- konstrukcyjnej. Dopiero maszyna z kompletem dokumentów może być wprowadzona do obrotu lub oddana do użytku.
Kolejnym krokiem jest ocena zgodności z wymogami. Każde urządzenie musi posiadać deklarację zgodności WE oraz być oznakowane symbolem CE. Po spełnieniu tych wymagań należy jeszcze zadbać o zgodność z dyrektywami dotyczącymi bezpieczeństwa używania produktu np. 2001/95/WE Ogólne bezpieczeństwo produktu, 85/374/EWG Odpowiedzialność za produkty wadliwe czy 2009/104/WE Użytkowanie sprzętu roboczego. Jeśli produkt przeszedł pozytywnie przez cały ten proces to może być legalnie wprowadzony do obrotu lub dopuszczony do użytkowania na terenie Unii Europejskiej. Więcej o wymogach dyrektywy maszynowej można przeczytać na stronie: http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/ocena+bezpieczenstwa+maszyn+i+urzadzen+przemyslowych.+dyrektywa+maszynowa+2006+42+we
Informacja prasowa