Co to jest sztuczna inteligencja? Nazywamy tak zbiór urządzeń, programów i algorytmów, które potrafią wykonywać dość skomplikowane zadania. Także wiele sprzętów domowych zostało wyposażonych w ten rodzaj inteligencji. Pomagają nam w codziennym życiu i znacznie przyspieszają niektóre czynności. Dziś postaramy się przedstawić kilka ciekawych przykładów zastosowania AI w codziennym życiu.
Dziś wiele urządzeń wykorzystuje AI. Zastosowanie sztucznej inteligencji w smartfonie nikogo dziś nie zdziwi. Dookoła nas jest jednak sporo sprzętów, które mają możliwość uczenia się i dostosować do funkcjonowania i oczekiwań swojego właściciela.
Niektóre przedmioty i narzędzia wykorzystujące jakiś rodzaj sztucznej inteligencji posiadają też odpowiednie nazwy. Przedrostki “smart” lub “inteligentny” pasują do nich jak ulał i w pewnym stopniu wyjaśniają sposób funkcjonowania sprzętu. Tak więc wielu z nas posiada dziś smartfony, smartwatche, systemu smart home, a nawet inteligentne oświetlenie. Wszystko to może tworzyć ekosystem, który ułatwi nam wiele czynności codziennego życia.
Już od wielu lat telefony komórkowe nie służą tylko do do komunikowania się. Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwoliło zamienić je w prawdziwe komputery z mnóstwem funkcji. Najlepszym przykładem wykorzystania w nich AI są asystenci głosowi. Systemy, jak na przykład Asystent Google, potrafią zrozumieć ludzką mowę i wykonywać usłyszane polecenia. W dodatku algorytmy potrafią dość inteligentnie zaproponować swojemu użytkownikowi najlepsze rozwiązanie. Jeśli wypowiemy polecenie “jestem głodny” jadąc samochodem, nasz smartfon może zaproponować restaurację z dobrymi opiniami, które znajduje się gdzieś wzdłuż trasy planowanego przejazdu.
Sztuczna inteligencja wykorzystywane jest też do pomocy w wykonaniu jak najlepszej jakości zdjęcia, czy do optymalizacji czasu pracy na jednym ładowaniu.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zastosowanie sztucznej inteligencji wpływa na nasze decyzje zakupowe. Gdy przeglądamy sklepy e-commerce, system dość celnie może podpowiedzieć nam pewne produkty. Zrobi to w oparciu o posiadane na temat konkretnego użytkownika dane. Dzięki temu wyświetlanie reklam i propozycji zakupowych (np. na Facebooku lub w wynikach wyszukiwania Google) jest jeszcze bardziej trafne - dostosowane do konkretnej osoby. Z dużym prawdopodobieństwem reklamy szpilek trafią do kobiet, a młodsze dzieci raczej nie ujrzą propozycji zakupu samochodu w leasingu.
Coraz więcej sprzętów gospodarstwa domowego posiada AI. Zastosowanie sztucznej inteligencji w lodówce pozwala użytkownikowi zobaczyć, jakie produkty skończyły się. Inteligentne odkurzacze mogą natomiast pod nieobecność właściciela sprzątać mieszkanie w oparciu o wykonane wcześniej mapy pomieszczeń. Inteligentnymi możemy też nazwać urządzenie, które posiadają dedykowane aplikacje, czy pozwalają na zdalne sterowanie z każdego miejsca na świecie.
Więcej informacji można znaleźć na aibusiness.pl
Artykuł partnera