Przegląd gaśnic w pracy jako podstawowy wymóg PPOŻ.

Krzysztof Jagielski
23.03.2023

Przegląd gaśnicy to procedura mająca na celu poprawę bezpieczeństwa, a tym samym ochronę życia, zdrowia i mienia. Warto więc wiedzieć, jak często sprawdzać gaśnicę i dlaczego jest to takie ważne.

Na kim spoczywa obowiązek przeglądu gaśnic?

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 r. reguluje, gdzie muszą znajdować się urządzenia przeciwpożarowe. Są to głównie budynki mieszkalne lub wielorodzinne, budynki użyteczności publicznej (takie jak szkoły, urzędy, szpitale, sklepy i obiekty handlowe). Do miejsc tych zalicza się również pomieszczenia (takie jak stanowiska pracy), w których jednocześnie może przebywać więcej niż 50 osób. Oprócz określenia liczby i wagi gaśnic (lub objętości w przypadku gaśnic wodnych), które powinny znajdować się w danym obiekcie, ustawa reguluje również, kto jest odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową w danym obiekcie.

Właściciel lub zarządca danego budynku jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Osoba ta jest zobowiązana do przechowywania gaśnicy w widocznym, oznaczonym miejscu oraz do przeprowadzania regularnych przeglądów. Jest to bardzo ważne, ponieważ posiadanie kontroli nad tym urządzeniem zapewnia jej funkcjonalność. Nie można dopuścić do sytuacji, w której w czasie pożaru nie ma do dyspozycji skutecznego sprzętu gaśniczego lub jest on po prostu trudny do zauważenia i znalezienia. Jeśli budynek nie jest odpowiednio zabezpieczony, osoby odpowiedzialne mogą zostać ukarane grzywną.

Przeglądy gaśnic – kiedy należy je wykonać?

Przegląd gaśnic polega na sprawdzeniu przez specjalistę sprawności technicznej sprzętu. Eksperci określają, czy narzędzie działa. W razie potrzeby wyśle ​​je do naprawy. Jeśli nie ma takiej potrzeby, zezwala na używanie gaśnicy przez kolejny rok. Po każdym takim przeglądzie gaśnice sklasyfikowane jako sprawne są specjalnie oznaczane w formie naklejki z datą następnego przeglądu. Sprzęt przeciwpożarowy podlega przeglądowi technicznemu i konserwacji zgodnie z zasadami określonymi w polskich normach dotyczących sprzętu przeciwpożarowego lub instrukcjach serwisowych producentów.

Przepisy te określają częstotliwość tych kontroli. Będą one wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta, ale nie rzadziej niż raz w roku. Środki gaśnicze posiadają również okres przydatności. Zwykle jest to do 5 lat. Dlatego należy pamiętać o ich regularnej wymianie. Kontrola, przeglądy i wymiana gaśnic jest obowiązkiem właściciela budynku. Działania te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom danego obiektu.

Gdzie należy dokonać przeglądu gaśnicy?

Wszystkie przeglądy gaśnic kończą się spisaniem odpowiedniego protokołu, który zawiera informacje o stanie technicznym i przeznaczeniu sprzętu. Kontrole przeprowadzane są przez specjalistów z tej dziedziny, czyli osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Podczas przeglądu określa się, czy posiada widoczne wady, które mogą mieć wpływ na jego działanie. K

ontrola obejmuje również sprawdzenie, czy urządzenie gaśnicze jest zainstalowane we właściwym miejscu oraz czy instrukcje na nim umieszczone są czytelne dla użytkownika. Specjalista sprawdzi również wiele innych rzeczy, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie gaśnicy przenośnej lub przewoźnej, np. czy jest dostępna dla każdego w przypadku pożaru. Sprawdzany jest także wskaźnik ciśnienia raz plomba, która musi być w nienaruszonym stanie. Firmą, która świadczy profesjonalne usługi przeglądów gaśnic jest EKOFIT.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie