Terminal płatniczy bez tajemnic – co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Mariusz Siwko
24.04.2025

Coraz rzadziej sięgamy po gotówkę, stawiając na szybkie, wygodne i bezpieczne płatności bezgotówkowe. Karta, smartfon czy kod BLIK to dziś codzienność, a brak terminala w firmie może oznaczać nie tylko utrudnienia, ale również realną stratę przychodów. Właśnie dlatego przedsiębiorcy - zarówno ci działający na większą skalę, jak i prowadzący jednoosobową działalność - coraz częściej decydują się na wdrożenie tego rozwiązania.

Zanim jednak Ty też zdecydujesz się na zaopatrzenie swojego biznesu w terminal płatniczy, dowiedz się nieco więcej na temat tego, w jaki sposób działa, jakie możliwości zapewnia, a także, czym kierować się przy jego wyborze. Odpowiedzi na te i wiele innych istotnych pytań znajdziesz w poniższym poradniku!

Terminal płatniczy - co to takiego i jak działa?

Terminal to narzędzie, które pozwala na przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych w zaledwie kilka sekund. Klient dokonuje płatności za pomocą m.in. karty, kodu BLIK czy telefonu, a środki są transferowane bezpośrednio na firmowe konto. Mamy więc do czynienia z pełną przejrzystością finansową, ogromną wygodą dla obu stron, a także wysokim poziomem bezpieczeństwa. Współczesne terminale są bowiem wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, dzięki którym nie trzeba martwić się o swoje dane czy pieniądze. Sprzęt ten wygląda dość niepozornie, ale w praktyce stanowi prawdziwe centrum zarządzania finansami danego przedsiębiorstwa. Terminal łączy się bowiem z kasą fiskalną, bazami danych klientów, systemami sprzedaży online itp. Dla właściciela firmy oznacza to możliwość uporządkowania oraz błyskawiczny dostęp do wszystkich najważniejszych informacji finansowych.

Czy firma musi posiadać terminal?

W świetle obecnych przepisów, każdy przedsiębiorca korzystający z kasy fiskalnej ma obowiązek zapewniania klientom płatność bezgotówkową. W tym kontekście terminal nie jest więc już tylko wygodnym dodatkiem, lecz koniecznością i elementem, dzięki któremu prowadzi się działalność gospodarczą zgodnie z prawem. Co istotne, nawet jeśli nie masz obowiązku posiadania terminala, rozważ to rozwiązanie, ponieważ może przynieść Ci sporo korzyści. Dotyczy to zarówno dużych biznesów, jak i wielu mniejszych, w tym m.in. fryzjerów, lekarzy, mechaników, kosmetologów, freelancerów itd. Klienci są bowiem coraz bardziej przyzwyczajeni do wygodnych rozwiązań i to właśnie te firmy, które wychodzą im naprzeciw, stają się dla nich atrakcyjnym dostawcą towarów czy usług.

Terminale płatnicze dla każdego - czy to się opłaca?

Na pewno zastanawiasz się, jakie jeszcze atuty posiadają terminale płatnicze, że można polecić je dosłownie każdemu. Oprócz wspomnianej już wygody i możliwości zachowania transparentności w rozliczeniach, na uwagę zasługuje na pewno to, że dzięki terminalowi budujesz wśród klientów wizerunek nowoczesnego przedsiębiorcy. Dzięki niemu możesz rywalizować o klientów z innymi podmiotami, a kto wie - może posiadanie terminala będzie tym czynnikiem, który zdecyduje o tym, że dany klient wybierze właśnie Ciebie! Warto też wspomnieć, że koszty związane z terminalem nie są dziś zaporowe. Wręcz przeciwnie! Dzięki takim inicjatywom jak Program Polska Bezgotówkowa możesz przez 12 miesięcy korzystać z terminala zupełnie za darmo, aż do 100 tysięcy złotych obrotu. To idealne rozwiązanie dla firm, które dopiero zaczynają swoją przygodę z płatnościami bezgotówkowymi i chcą przetestować to rozwiązanie bez narażania się na wysokie wydatki.

Czym kierować się przy wyborze terminala?

Wybierając terminal, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim sposób prowadzenia działalności. Jeśli świadczysz usługi mobilnie, wybierz terminal przenośny. Jeśli z kolei działasz stacjonarnie, idealnie sprawdzi się urządzenie podłączane na miejscu, z dostępem do internetu. Dobrym punktem wyjścia może być zapoznanie się z ofertą PeP – Polskich ePłatności, gdzie otrzymasz nie tylko dopasowane urządzenie, ale też możesz liczyć na fachowe doradztwo i przejrzyste warunki współpracy. Nie zwlekaj, tylko już dziś zapoznaj się z ofertą i skontaktuj z ekspertem, który wskaże najbardziej optymalne rozwiązanie!

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie