Opieka osób starszych w Niemczech – jakie wyzwania i obowiązki czekają na opiekunkę?

Marek Szydełko
26.10.2021

Praca za granicą jawi się wielu osobom, jako spełnienie marzeń. Faktycznie wyjazd do Niemiec jest szansą na rozwój zawodowy i poprawę statusu materialnego swojej rodziny. To główne argumenty, które przemawiają za wybraniem takiej ścieżki i podjęciem zatrudniania w charakterze opiekunki seniorów. Jednak zanim wyślesz swoje CV do pracodawcy, musisz poznać wyzwania oraz obowiązki, które na Ciebie czekają.

Wyzwania dla opiekunów osób starszych

Praca z osobami starszymi nie należy do najłatwiejszych, jednak dla wielu jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna niż inne formy zatrudnienia za granicą. Jeżeli jesteś osobą ciepłą, cierpliwą, empatyczną, gotową do pomocy i zaangażowaną, możesz wysłać swoje CV do agencji zatrudniającej opiekunki osób starszych w miejsce. 

Wśród wyzwań, jakie czekają na opiekunki osób starszych w Niemczech, znajdują się:

  • rozłąka z rodziną – zjazdy do domu co kilka tygodni,
  • całkowita zmiana otoczenia – inny kraj, język, kultura, styl życia,
  • ciężar obowiązków – często osoby starsze są schorowane, wymagają stałej pielęgnacji, a ta z kolei siły fizycznej.

Osoby starsze mogą mieć trudności z samodzielnym jedzeniem i potrzebować wsparcia przy czynnościach pielęgnacyjnych. Choroby natury psychicznej, takie jak demencja czy alzheimer wymagają cierpliwości i długiego budowania zaufania.

Naucz się języka

Zrób to, nawet jeśli nie jesteś do końca przekonana o swoich umiejętnościach lingwistycznych. Dlaczego? Ponieważ bardzo często j. niemiecki dla opiekunek jest wykładany w czasie kursów doszkalających przed wyjazdem do pracy. Tego typu kursy pozwalają poznać niezbędne podstawy języka, które pozwolą skutecznie porozumiewać się z podopiecznym i w dalszej kolejności rozwijać swoje umiejętności posługiwania się językiem niemieckim.

Obowiązki opiekuna osoby starszej

Opiekun osoby starszej jest odpowiedzialny za wspieranie seniora w codziennych czynnościach. Do zakresu obowiązków zalicza się przede wszystkim pilnowanie, czy podopieczny przyjmuje leki i prawidłowo się odżywia. Często wiąże się to z koniecznością karmienia go i gotowania posiłków (ale nie zawsze). Aby je przygotować, opiekun udaje się na zakupy.

Opieka osób starszych w Niemczech stoi na wysokim poziomie, dlatego często oprócz opiekuna seniorem zajmuje się pielęgniarz, rehabilitant. Jeśli nie, to od opiekuna rodzina może wymagać znajomości podstawowej opieki medycznej i pilnowania przyjmowania leków o stałych porach. Jednak znacznie ważniejsze wydaje się po prostu przebywanie z seniorem – czytanie mu, rozmawianie, proponowanie spacerów i ogólnie wyjść z domu. Zakres obowiązków zawsze jest ustalany indywidualnie, dlatego nie zaskoczysz się po przyjeździe na miejsce. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie