Odpowiedni dobór odzieży roboczej a codzienny komfort w pracy

Maciej Piwowski
09.03.2022

Dostępna na rynku odzież robocza jest coraz bardziej ergonomiczna, m.in. z uwagi na nowinki technologiczne czerpane z garderoby sportowej i militarnej. Dzięki temu ubrania robocze są zarówno praktyczne, pozwalając zachować bezpieczeństwo na stanowisku pracy, jak i komfortowe i estetyczne. Oto co warto wiedzieć o odzieży roboczej, żeby wybrać właściwy produkt.

 Odzież robocza a odzież ochronna

Mimo że oba rodzaje garderoby wykorzystywanej w pracy często traktuje się jako produkty tej samej kategorii, są między nimi zasadnicze różnice.

Odzież robocza ma chronić zdrowie pracownika, a jednocześnie zabezpieczać przed zniszczeniem jego własne ubranie. Wymienić należy tutaj m.in. spodnie (np. ogrodniczki, spodenki), kombinezony, bluzy (robocze i polarowe), kamizelki, kurtki, ocieplacze, koszule, czapki czy obuwie robocze. W tym przypadku można wyróżnić specjalną odzież roboczą z przeznaczeniem dla konkretnych branż (np. dla mechaników, pracowników budowlanych, elektryków, branży ogrodniczej, gastronomicznej itp.).

Odzież ochronna z kolei ma stanowić zabezpieczenie przed zagrożeniami występującymi w środowisku – mogą to być czynniki chemiczne i biologiczne czy zagrożenia mechaniczne. Tego rodzaju produkty to m.in. kaski, okulary, maski czy przyłbice.

Podstawowa odzież robocza

Standardowe wyposażenie pracownika składa się z następujących elementów garderoby:

  • spodnie robocze (najczęściej ogrodniczki),
  • bluza lub koszula robocza,
  • koszulka (krótki lub długi rękaw),
  • obuwie (np. półbuty, trzewiki, z podwyższoną cholewką),
  • odzież zewnętrzna chroniąca przed wpływem warunków atmosferycznych (np. kurtka, ocieplacz).

Czym różnią się elementy odzieży roboczej? M.in. zastosowanymi materiałami, co sprawia, że mają różną wytrzymałość i właściwości (np. termoizolacyjne). Dzięki temu dobranie odzieży roboczej do zajmowanego stanowiska, która zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa i komfort niezależnie od środowiska pracy, nie powinno stanowić większego problemu. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.

Jak wybrać odzież roboczą?

Żeby garderoba pracownika była optymalnie dopasowana do konkretnego środowiska pracy, należy uwzględnić rodzaj materiału oraz sposób i jakość wykonania produktu. Konieczna jest też ocena ryzyka zawodowego (np. kontakt z ostrymi krawędziami, uderzenia lub potrącenia przez części maszyn, czynniki gorące, chemiczne i biologiczne).

Materiał wykonania

Do produkcji odzieży roboczej najczęściej wykorzystuje się bawełnę, poliester, poliamid, akryl i elastan:

  • Bawełna – naturalny materiał, który jest lekki i dobrze przepuszcza powietrze. Odzież robocza bawełniana zalecana jest m.in. do wykonywania prac w środowisku o dużej wilgotności, ale również w zmiennych warunkach atmosferycznych na zewnątrz, co dotyczy np. pracowników budowlanych.
  • Poliester i poliamid – wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji włókna syntetyczne. Odzież z domieszką poliestru sprawdza się np. w branży transportowej.
  • Elastan i akryl – rozciągliwe i sprężyste włókna o odpowiedniej miękkości. Taka odzież jest doskonała m.in. do prac w ograniczonej przestrzeni, co dotyczy chociażby prac montażowych.

Każdy z materiałów ma więc inne właściwości, a co za tym idzie – inne zalety. Oczywiście producenci odzieży roboczej wytwarzają ubrania z ich mieszanek (np. bawełna i poliester, bawełna i poliamid, domieszki nici węglowych). W połączeniu z różną technologią produkcji, splotów i gramatury pozwala to tworzyć odzież odpowiednią dla wybranej branży czy środowiska pracy.

Sposób i jakość wykonania

Odzież robocza musi być odpowiednio oznakowana wszywką bezpieczeństwa – znajdują się na niej:

  • informacje o charakterystyce produktu,
  • piktogramy,
  • odwołania do norm,
  • informacje o spełniających certyfikatach bezpieczeństwa.

Warto zwrócić uwagę również na konstrukcję odzieży, a konkretnie:

  • jakość wykonania (np. elementy wzmocnione),
  • funkcjonalne dodatki (np. zamki, rzepy, liczba i rozmieszczenie kieszeni, przegródek, zaczepów),
  • kolorystykę i wzornictwo.

Komfort użytkowania

Nawet najlepsza odzież robocza nie posłuży pracownikowi, jeżeli będzie on czuł się w niej mało komfortowo. Co więcej, dobór optymalnej odzieży względem sylwetki może mieć wpływ na bezpieczeństwo pracy. Do najczęściej wymienianych przyczyn dyskomfortu zalicza się:

  • niedopasowane rękawy (za wąskie, szerokie, długie, krótkie, utrudniające wykonywanie ruchów),
  • zbyt wysokie kołnierze, ograniczające ruchy szyi,
  • zbyt duża sztywność elementów garderoby,
  • nieodpowiedni materiał (np. źle reaguje na warunki mikroklimatyczne występujące w środowisku pracy, nie przepuszcza powietrza, nie odprowadza ciepła na zewnątrz).

Odzież robocza dla wybranych grup zawodowych – elektryk, mechanik, pracownik budowlany

Jaką odzież roboczą powinien wybrać elektryk, jaką pracownik budowlany, a jaką mechanik? Oto kilka wskazówek.

Elektryk

Ubranie powinno chronić elektryka przed działaniem łuku elektrycznego czy ognia. Dlatego potrzebuje on m.in. trudnopalnej kurtki, specjalnego kasku lub kaptura oraz wodoodpornego i elektroizolacyjnego obuwia. Niezbędnym akcesorium są też rękawice elektroizolacyjne, najlepiej dodatkowo odporne na kwas i działanie wysokiej temperatury.

Pracownik budowlany

Odzież robocza powinna być wygodna i wytrzymała, z dodatkowymi wzmocnieniami na kolanach i praktycznymi kieszeniami. Ubrania dla budowlańca muszą być wykonane z oddychającego materiału, ale też dostosowane do pory roku (np. ocieplane i nieprzemakalne zimą). Obuwie musi być antypoślizgowe i antyprzebiciowe. Uzupełnieniem odzieży są akcesoria (m.in. rękawice, kask, gogle, nauszniki, stopery, maski przeciwpyłowe).

Mechanik

Środkiem ochrony indywidualnej mechanika są wygodne spodnie czy bluza, ewentualnie cały kombinezon. Z uwagi na kontakt ze środkami chemicznymi jego rękawice powinny być olejoodporne, a obuwie musi mieć antypoślizgową podeszwę. Żeby chronić stopę przed upadkiem ciężkich przedmiotów, zalecane są też ich dodatkowe wzmocnienia. Do pracy w kanale przydadzą się natomiast gogle i kask.

Podsumowanie

Odpowiedni dobór odzieży roboczej jest niezwykle ważny. Z jednej strony właściwe ubranie zapewnia bezpieczeństwo na danym stanowisku podczas wykonywania codziennych czynności, z drugiej – zdecydowanie podnosi komfort pracy. Dlatego też poszczególne elementy garderoby należy dobrać z uwzględnieniem charakteru wykonywanych prac oraz ich środowiska.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie