Nowy wniosek o urlop rodzicielski

Mariusz Siwko
16.05.2023

Kobieta po urodzeniu dziecka składa w swojej pracy wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski. Trzeba pamiętać o odpowiednim terminie, gdyż od tego zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego. W tym wypadku warto skorzystać z nowego wzoru o urlop rodzicielski, który należy wypełnić starannie i dokładnie. Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć w tym temacie. Czym jest urlop rodzicielski? Kiedy kobieta z niego korzysta? Co znajduje się we wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski?

Urlop rodzicielski

Jeśli kobieta chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego, niezbędny jest nowy wniosek o urlop rodzicielskiIle trwa taki urlop? Urlop macierzyński i rodzicielski trwają w sumie 53 tygodnie. Ten czas może ulec wydłużeniu, co zależy od tego, ile dzieci urodziła kobieta przy jednym porodzie. Co ciekawe, urlop ten jest przyznawany także w razie przysposobienia dzieci. Okres trwania jest tutaj związany z liczną dzieci przyjętych na wychowanie. 

Na ile tygodni urlopu może liczyć kobieta przy adopcji lub urodzeniu więcej niż jednego dziecka? Czas trwania jest następujący:

  • 31 tygodni w przypadku dwójki dzieci
  • 33 tygodnie w przypadku trójki dzieci
  • 35 tygodni w przypadku czwórki dzieci
  • 37 tygodni w przypadku piątki dzieci

Istotne jest to, że urlop rodzicielski na dwójkę lub większą ilość dzieci może być przydzielony na czas 34 tygodni. 

Wniosek o urlop rodzicielski

Kiedy powinniśmy złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski? Przepisy nie wskazują, w jakim czasie trzeba złożyć wniosek o urlop macierzyński. Urlop należy się kobiecie na mocy prawa, maksymalnie od dnia porodu. Z kolei w przypadku urlopu rodzicielskiego, trzeba złożyć wniosek do 21 dni od dnia porodu. Jest to ważne z tego względu, że dotyczy ustalenia wysokości zasiłku macierzyńskiego. Jeśli kobieta przekaże wniosek w tym terminie, wtedy otrzymuje świadczenie w trakcie urlopów w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. W przeciwnym razie wpłaty mają wysokość 100%, a potem 60%. Ciekawe informacje w tym zakresie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiebiorcy.

Ważne informacje we wniosku

Nie zapominajmy o tym, że wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski musi zawierać wiele istotnych informacji. Poza danymi pracownika, trzeba mieć na uwadze imię i nazwisko dziecka, okresy wykorzystania urlopów, datę urodzenia dziecka i oświadczenie, że drugi rodzic nie korzysta z urlopu rodzicielskiego. Kodeks pracy przewiduje zmiany w polskim prawie, które warto poznać już teraz. Regulacje wskazują na wydłużenie urlopu rodzicielskiego o 9 tygodni, dla jednego z rodziców. Poza tym znaczenie ma możliwość składania wniosków o urlopy w elektronicznej formie. Zmiany mogą wiązać się także z tym, że za czas urlopu macierzyńskiego ma przysługiwać 100% zasiłku, a za urlop rodzicielski 70%. Gdy złożymy wniosek o skorzystanie z urlopu rodzicielskiego w terminie do 21 dni przed jego rozpoczęciem, wtedy można skorzystać z rozdzielenia urlopu. Można także pobierać podstawowe wartości zasiłków w trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Jak widać, znajomość przepisów prawnych w tym zakresie jest ważna zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika. Kobieta ma prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego, podczas którego zajmuje się nowo narodzonym dzieckiem. Poza tym przysługuje także urlop rodzicielski, przy czym czas trwania jest dokładnie wskazany w przepisach. Warto na bieżąco śledzić wszelkie zmiany, jakie zachodzą w tym temacie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego możemy się spodziewać po urodzeniu dziecka. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie