Technologia rozwoju opakowań ciągle idzie do przodu, a mimo to pudełka z tektury czy kartonu cały czas cieszą się ogromną popularnością. I choć osoba spoza branży może mieć wrażenie, że sama metoda produkcji opakowań jest niekoniecznie nowoczesna, to ta branża daje naprawdę spore możliwości tworzenia produktów dopasowanych do potrzeb zmieniającego się rynku.
Mówiąc “pudełko kartonowe” wiele osób ma na myśli toporne opakowania z szarego lub brązowego materiału. Tymczasem opakowania z kartonu lub tektury dają znacznie większe możliwości aranżacji oraz projektowania ich wyglądu.
Jakie opakowania kartonowe można znaleźć na rynku? Poniżej krótki opis na podstawie oferty minipak.pl::
Pudełka klapowe. To właśnie takie opakowania ma przed oczami większość osób słyszących termin “pudełko z kartonu”. Oferowane w atrakcyjnej cenie, oferują całkiem niezłą trwałość, zarówno przy okazji przechowywania, jak i transportu produktów.
Pudełka fasonowe. Opakowania, które nie wymagają klejenia. Wykonane z trwałego kartonu, zapewniają doskonałą trwałość, nawet pomimo wielokrotnego składania i rozkładania.
Pudełka kaszerowane. Powstają jako efekt przyklejenia arkusza kartonu do arkusza tektury. Powstają mocne i solidne opakowania, które idealnie sprawdzą się do przechowywania produktów RTV czy AGD - zapewniają dobrą ochronę zawartości.
Pudełka z nadrukiem. Perfekcyjny przykład gadżetu reklamowego. Takie opakowania powstają poprzez naniesienie logo/grafik firmowych na kartonach typu CG2.
Pudełka produktowe. To idealny wybór dla przemysłu farmaceutycznego czy spożywczego. Choć przez swoje wymiary wyglądają niepozornie, to dzięki wykonaniu z litej tektury zapewniają całkiem niezłą wytrzymałość - dodatkowo zabezpieczone są przez sztancowanie i kaszerowanie.
Pierwsza kwestia to wybór surowca - istotny jest tu wybór odpowiedniego materiału oraz poprawnej gramatury. To właśnie na tym etapie można popełnić wiele błędów - przykładowo, często zdarza się, że firmy poszukują oszczędności i wybierają tańszy materiał (np karton typu GD jest używany zamiast znacznie szlachetniejszego materiał typu GC) lub obniżają gramaturę materiału. Niestety, w miejsce spodziewanych oszczędności pojawiają się mało estetyczne pudełka, które na dodatek są bardzo podatne na uszkodzenia.
Przykłady? Producent opakowań kartonowych, właściciel firmy minipak.pl wspomina, że wielokrotnie miał do czynienia z produktami, które padły ofiarą znacznych oszczędności, co widoczne było na pierwszy rzut oka. Doskonałym przykładem były choćby opakowania, w których gramatura użytego materiału była tak minimalna, że pudełko wręcz uginało się pod własnym ciężarem!
Kolejnym krokiem w tworzeniu eleganckich opakowań jest odpowiednie pokrycie ich powierzchni. Do wyboru są dwie metody:
Lakierowanie (lakier dyspersyjny)
Foliowanie (matowa lub błyszcząca folia)
Co jest lepsze? Pokrycie lakierem UV zapewni doskonałą ochronę struktury opakowania, zapewniając mu przy tym świetny wygląd. Dodatkowo, pokrycie opakowania w ten sposób pozwala na odzyskanie materiałów użytych do produkcji opakowania w procesie recyklingu.
Foliowanie to metoda, która pozwoli w krótkim czasie nadać opakowaniu przykuwający wzrok wygląd - w ten sposób można opakowanie pozłocić, posrebrzyć lub pokryć matową powłoką.
Więcej informacji udzieli firma Minipak ze Stargardu Szczecińskiego
Artykuł sponsorowany