Korzeń kudzu - sprawdź jak działa i jakie posiada właściwości lecznicze

Mateusz Nowak
17.11.2020

Korzeń kudzu może być skutecznym środkiem na wyjście z alkoholizmu. W tym wyjątkowym korzeniu naukowcy znaleźli substancję, która zdecydowanie zmniejsza tendencję do zaglądania do kieliszka. Co więcej po korzeń kudzu mogą sięgnąć także palacze, a nawet osoby, które mają problemy z narkotykami. Poniżej dowiesz się znacznie więcej na temat tej wyjątkowej rośliny.

Korzeń kudzu - skuteczna pomoc na drodze do trzeźwości 

Badania, które naukowcy przeprowadzili na zwierzętach dowiodły, że wyciąg z tego korzenia może ograniczyć ilość spożywanego alkoholu etylowego. A to wszystko za sprawą związków flawonoidowych do których należą między innymi: daidzyna, pueraryna i daidzeina. Badanie przeprowadzone na szczurach uzależnionych od alkoholu etylowego dowiodło, że po prawie miesiącu dodawania do pokarmu wyciągu z korzenia zmniejszyło ich uzależnienie aż o 80%.

Późniejsze badania na ludziach potwierdziły skuteczność korzenia kudzu w tym zakresie. Badanie przeprowadzono na grupie osób, które piły alkohol w bardzo dużych ilościach, co było bardzo szkodliwe dla ich organizmów. Tak zwani “heavy drinkers” po tygodniowej kuracji z udziałem korzenia kudzu ograniczyli spożycie aż o 40%. 

Odpowiedzi na pytanie: jak to jest możliwe można szukać w kilku teoriach: 

Pierwsza mówi o tym, że korzeń kudzu potrafi zatrzymać przemianę alkoholu etylowego w aldehyd octowy, który jest odpowiedzialny za zatrucie alkoholem, czyli kaca. 

Inna teoria mówi o tym, że związki zawarte w korzeniu kudzu podobnie jak alkohol stymulują organizm do wydzielania dopaminy i serotoniny, które potocznie nazywamy “hormonami szczęścia”. To powoduje, że nie mamy ochoty sięgać po używki ponieważ nie są nam już potrzebne. To działanie może okazać się korzystne nie tylko dla osób uzależnionych od alkoholu, ale też nikotyny. Korzeń kuzu to też dobre antidotum na kaca. 

Czy korzeń kudzu chroni przed nowotworem? 

Ekstrakt z tej rośliny pomaga w profilaktyce raka prostaty. Związki zawarte w korzeniu hamują aktywność hormonów takich jak testosteron i dihydrotestosteron, co przekłada się na obniżenie stymulacji androgenów, które mają kluczowy wpływ na rozwój prostaty. Korzeń kudzu chroni organizm także przed innymi nowotworami, zawarta w nim genisteina jest tamą dla składników, które są niezbędne dla rozwoju komórek nowotworowych. Co więcej korzeń kudzu może skutecznie też przystopować rozwój rakotwórczych wirusów. 

Korzeń kudzu antidotum na objawy menopauzy? 

Korzeń kudzu wykazuje działanie podobne do estrogenu, to właśnie tego hormonu brakuje kobietom podczas menopauzy. Korzeń kudzu łagodzi typowe objawy: zawroty głowy, ubytki kościach oraz uderzenia gorąca. Korzeń kudzu chroni kobiety w tym wyjątkowym okresie przed udarem chorobami serca, które są charakterystyczne dla menopauzy. 

Korzeń kuzu - jak stosować? 

Można go dostać w aptekach oraz w sklepach zielarskich w formie tabletek lub skrobi. 1 łyżeczka dziennie dodawana do posiłków w formie na przykład panierki w zupełności wystarczy. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie