Korupcja, nieetyczne działanie w skali globalnej

Krzysztof Jagielski
31.05.2016

Już od dłuższego czasu w wielu krajach powstają organizacje, których celem jest promowanie etyki w biznesie. W Polsce są to na przykład Polskie Stowarzyszenie Etyki Biznesu (PSEB), Polska Rada Biznesu (PRB) czy Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP).

I po mimo wyraźnego polepszenia się sytuacji w przedsiębiorstwach, ciągle praktykowane są działania nie mające nic wspólnego z etycznym zachowaniem.

Dlatego pracodawcy, jeśli chcą mieć pewność, że rzeczywiście w ich firmie nie dochodzi do żadnych nadużyć powinni przeprowadzić audyt etyczny, który zweryfikuje stopień przestrzegania wartości etycznych. O jakich nadużyciach mowa?

Jest to przede wszystkim nadużywanie stanowiska, mobbing, korupcja, zatruwanie środowiska, oszukiwanie pracowników, dyskryminacja ze względu na płeć, wyznanie czy rasę, ukrywanie realnych dochodów przed administracją państwową oraz hamowanie rozwoju firmy w celu uniknięcia wyższych progów podatkowych.

Jak widać prowadzić działania nieetyczne można na wiele sposobów i zapewne w naszym kraju ciągle działają firmy, które dopuszczają się w mniejszym i większym stopniu takich zachowań. Przyjrzyjmy się jednak bliżej korupcji i sprawdźmy jak Polska wypada na tle innych państw.

Na świecie działa Transparency International, organizacja działająca przeciwko korupcji. Co roku przygotowuje ona ranking miejsc, krajów, których problem korupcji niemal nie dotyczy, oraz tych, gdzie to zjawisko przyjmuje duże rozmiary. Jak wynika z raportu przygotowanego w 2015 roku państwami wolnymi od korupcji są Dania, Finlandia, Szwecja, Nowa Zelandia, Holandia i Norwegia. Jasno wynika, że prym wiodą kraje skandynawskie.

Po drugiej stronie są takie kraje jak Angola, Sudan, Afganistan, Korea Północna i Somalia.

A które miejsce zajmuje Polska? 30 na 167 państw poddanych weryfikacji. Wyprzedzają nas między innymi takie kraje jak: Katar, Urugwaj, Austria czy Estonia. Z tego wynika, że w naszym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia.

Jeśli firma chce być pewna, że ten problem jej nie dotyczy powinna zweryfikować stopień przestrzegania etyki w swoim biznesie, a pomocny w tym będzie na pewno audyt etyczny, o którym więcej można dowiedzieć się tutaj.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie