Kolekcjonowanie monet - czy to się może opłacać?

Mateusz Rąbalski
17.02.2023

Zbieracze starych monet powinni zdawać sobie sprawę z korzyści, jakie zapewni im kupno i sprzedaż unikatowych numizmatów. Oprócz walorów historycznych stare monety mają wartością finansową, która może przynieść dodatkowe zyski. Dlaczego kolekcjonowanie monet jest opłacalnym zajęciem? Przychodzimy z odpowiedzią!

Numizmaty - gdzie można ich szukać?

Kolekcjonowanie monet powinno rozpocząć się od poszukiwania miejsc, które dysponuj autentycznymi przebadanymi pod okiem fachowców egzemplarzy. Dobrze jest być zorientowanych, gdzie udać się w celu sprzedaży lub kupna numizmatów. Skup starych monet organizowany jest przede wszystkim w profesjonalnych sklepach numizmatycznych, które z reguły mają swój oddział w większych miastach. Opcjonalnie można dokonać skupu i wyceny online, jako że również w takiej formie czynności te zostaną pomyślnie przeprowadzone. Innym miejscem są także aukcje numizmatyczne przeznaczone przede wszystkim do handlowania cennymi i zabytkowymi egzemplarzami. Wartościowe monety można znaleźć również w antykwariatach lub w zasobach towarzystw numizmatycznych. Jednak tego typu miejsca rzadko kiedy dysponują zweryfikowanymi, autentycznymi i ciekawymi zbiorami, a więc w takim wypadku szukanie cennych numizmatów z pewnością zajmie więcej czasu. Można korzystać też ze zbiorów osób prywatnych, posiadających w swojej kolekcji unikatowe egzemplarze, jednak co ważne - także tutaj należy uważać na falsyfikaty. 

Dlaczego warto inwestować w stare monety?

Początkujący kolekcjonerzy mogą zastanawiać się, jakie korzyści zapewnia inwestycja w stare monety. Dlatego dobrze jest poznać powody, dla których taka forma kolekcjonerstwa się opłaca. Jedną z przyczyn, dla których warto podjąć się kupna i sprzedaży starych monet, jest niezmienna wartość kruszcu. Oznacza to, że metale szlachetne, z których wykonane są pieniądze, nie podlegają inflacji, a przy tym są wartościową walutą na całym świecie. W dodatku w złocie i srebrze można w łatwy sposób ulokować oszczędności

Jakie monety kolekcjonować? 

Zbieranie starych monet dobrze jest ograniczyć do kupowania i sprzedaży tych numizmatów, które stworzą spójną i wartościową kolekcję. Dlaczego? Numizmatyka zaczęła się rozwijać już w renesansie, co sprawia, że w obiegu znajdują się monety, które powstały w różnym okresie historycznym i określają inne środowisko gospodarcze. Z tego względu warto mieć na uwadze, jakie numizmaty są szczególnie wartościowe w oczach inwestorów.

  • Monety obiegowe - to pieniądze, które znajdują się aktualnie w obiegu i można znaleźć je w każdym portfelu. Łatwa dostępność monet obiegowych sprawia, że ich zbiory zostaną stworzone w szybkim czasie, co czynie je przystępnym rozwiązaniem w szczególności dla początkujących kolekcjonerów. 
  • Monety kolekcjonerskie - zaliczają się do nich rzadkie numizmaty, które zazwyczaj wykonane są z wysokich prób złota lub srebra. O znaczeniu monet kolekcjonerskich świadczą czynniki takie jak np. ich nakład, czy aktualne potrzeby rynkowe. Tego rodzaju numizmaty najczęściej są specjalnie wybijane, jednak można spotkać monety okolicznościowe, które trafiają do obiegu wraz ze zwykłymi pieniędzmi.
  • Monety inwestycyjne - inaczej zwane bulionówkami - są emitowane przez mennicę i mają wartość inwestycyjną. Oznacza to, że mogą być cenione w podobnym stopniu jak sztabki złota, czy srebra, jako że o ich powstaniu decyduje użycie wysokiej próby kruszcu. Bulionówki są łatwe w przechowywaniu i transporcie, ale co istotne - ich autentyczność nie jest poświadczona przyznanym certyfikatu. Dlatego też, w przeciwieństwie do monet kolekcjonerski, nabywca powinien sam upewnić się, czy do jego rąk nie trafił przypadkiem falsyfikat. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie