Kasy fiskalne online - co trzeba o nich wiedzieć?

Antoni Kwapisz
04.06.2021

Kasy fiskalne online pojawiły się w sprzedaży w 2019 roku, jednak częściej zaczęto mówić o nich, gdy ustawowo został ustalony ostateczny termin wdrożenia tego typu sprzętu dla niektórych branż. Cały proces odbywał się stopniowo - przedstawiciele poszczególnych branż mieli stopniowo wycofywać tradycyjne kasy fiskalne na rzecz nowoczesnych wariantów. Co warto wiedzieć o tej sytuacji? Kogo dotyczy wymiana kas fiskalnych i jakich terminów należy pilnować?

1. Kogo dotyczy wymiana kas fiskalnych na kasy fiskalne online? Kalendarium

2. Kasa fiskalna online - jak to działa?

3. Centralne Repozytorium Kas

4. Pozostałe zmiany

Skąd wziął się sam koncept realizowany przez kasy fiskalne online? Kontrolowanie klasycznych urządzeń wymaga fizycznej obecności pracownika Urzędu Skarbowego. W przypadku nowej wersji całość odbywa się zdalnie, dlatego też łatwiej jest zapobiegać rozwojowi szarej strefy.

Kogo dotyczy wymiana kas fiskalnych na kasy fiskalne online? Kalendarium

W pierwszej wersji kasy fiskalne online miały dotyczyć wszystkich przedsiębiorców od początku stycznia 2018 roku, jednak ostatecznie termin wydłużono i wyznaczono okres przejściowy. Jako pierwsze, od stycznia 2020 roku do wprowadzenia tego rozwiązania zobligowane są warsztaty samochodowe, a później: hotele, pensjonaty i gastronomia oraz sprzedawcy paliw opałowych (styczeń 2021), przedstawiciele branży beauty, budowlanej, fitness, lekarze oraz prawnicy (lipiec 2021). W pozostałych przypadkach nadal wykorzystywana może być tradycyjna kasa fiskalna do momentu jej wyeksploatowania.

Kasa fiskalna - jak to działa?

Pod względem obsługi to rozwiązanie nie różni się niczym od tradycyjnego - na: https://netvet.pl/kasy-fiskalne/ można obejrzeć przykładowe kasy fiskalne. Wrocław oferuje je w dość szerokim i zróżnicowanym asortymencie. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest natomiast możliwość zdalnej komunikacji z podmiotem nadzorczym, co nie wymaga dodatkowych czynności ze strony osób obsługujących. Kasa fiskalna na bieżąco rejestruje wszelkie dane sprzedaży, przygotowując także raporty dobowe i informacje o przeglądach. Wszystkie one trafiają do CRK, czyli Centralnego Repozytorium Kas. Potrzebne jest do tego sprawne łącze internetowe udostępniane za pomocą - w zależności od modelu - WiFi, Ethernetu, GPRS lub bezpośredniego podłączenia kasy do komputera. Warto zadbać także o serwis kas fiskalnych. Wrocław proponuje kilka takich miejsc.

Centralne Repozytorium Kas

Kasy fiskalne online przesyłają wszystkie dane do CRK. Gromadzone są tam przede wszystkim informacje znajdujące się na paragonach czyli wskazanie jaka usługa lub produkt, kiedy i za ile została sprzedana. Zbiorowi podlegają również zdarzenia zapisywane w pamięci, które wystąpiły w roku użytkowania, na przykład informacje o fiskalizacji kasy, ewentualne zmiany stawek podatku, modyfikacje danych teleadresowych oraz daty dokonania przeglądów technicznych. Wszelkie informacje są cenne z punktu widzenia zadań kontrolnych oraz analitycznych.

Pozostałe zmiany

Samo wprowadzenie i wymiana kas fiskalnych to nie koniec zmian. W pierwotnych planach w przepisach miał znaleźć się również obowiązek zamieszczania numeru NIP na paragonie, jeżeli nabywcą był przedsiębiorca. Obecnie obowiązuje jednak regulacja, wskazująca, że możliwość wystawienia faktury do wydanego paragonu istnieje tylko wtedy, gdy na paragonie fiskalnym znalazł się numer NIP nabywcy. W pozostałych przypadkach sprzedawca nie ma możliwości wystawienia takiego dokumentu. Zmiany mają na celu walkę z szarą strefą oraz zwiększenie akceptacji płatności bezgotówkowych.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie