Jak zapakować sprzęt elektroniczny do wysyłki?

Antoni Kwapisz
04.06.2021

Sprzęt elektroniczny jest produkowany zazwyczaj z tworzyw sztucznych, które są kruche i mało odporne na naprężanie lub zginanie. Nawet jeśli sprzęt wygląda na trwały i solidnie zbudowany, to należy pamiętać, że każdy plastik ma swoje granice wytrzymałości. Kiedy ta granica zostaje przekroczona, sprzęt (często kosztowny) może ulec trwałemu uszkodzeniu. Ale nie tylko obudowa może ulec zniszczeniu. Również układy elektroniczne są bardzo delikatne. W niektórych urządzeniach nawet mocniejszy wstrząs może spowodować awarię. Szczególnie podatne na uszkodzenia – czy to w transporcie, czy podczas użytkowania – są dyski HDD, a także tablety, telewizory, laptopy, monitory i inne urządzenia z matrycami LED lub LCD.

Sprzęt elektroniczny może ulec uszkodzeniu zwłaszcza podczas transportu. Dlatego sposób pakowania urządzenia będzie miał wpływ na jego bezpieczeństwo. Urządzenia elektroniczne większych rozmiarów najlepiej owinąć folią, a także użyć styropianowych nakładek i dopiero wtedy umieścić w kartonowym pudełku. Zarówno opakowanie jak i dodatkowe materiały ochronne powinny być takiej grubości i jakości, by sprzęt bezpiecznie dotarł do miejsca docelowego. Należy pamiętać, aby przy pakowaniu sprzętu elektronicznego nie stosować zabezpieczeń w postaci drobnych elementów, jako wypełniaczy. Trociny, czy inne materiały tego typu, mogą uszkodzić nasze urządzenie. Przy mniejszych urządzeniach elektronicznych zdadzą egzamin koperty bąbelkowe. Ich zadaniem jest ochrona przesyłki przed uszkodzeniem, stłuczeniem lub zgnieceniem, a także przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Bezpieczne pakowanie urządzeń elektronicznych

Firmy kurierskie mają spore wymagania jeśli chodzi o pakowanie urządzeń elektronicznych. Jak więc przygotować przesyłkę z elektroniką? Na początek należy wyciągnąć z urządzenia nośniki i baterie. Następnie pakujemy każdy element osobno, owijając go wcześniej folią bąbelkową. Do mniejszych elementów będą poręczniejsze koperty bąbelkowe. Następnie sprzęt i jego części wkładamy do grubego kartonu i zabezpieczamy w taki sposób, by między poszczególnymi elementami nie było wolnej przestrzeni. Należy pamiętać, że niektóre urządzenia elektroniczne muszą być spakowane w takiej pozycji, w jakiej są na co dzień używane. Szczególnie chodzi tu o monitory telewizorów i inne urządzenia wyposażone w matryce. Podczas pakowania sprzętu należy spód kartonu oraz jego boki wyłożyć czymś miękkim. Może to być zmięta folia, zgniecione gazety lub kawałki styropianu. Jeśli stwierdzimy, że poszczególne elementy sprzętu się nie przemieszczają, zaklejamy opakowanie i oznaczamy odpowiednią naklejką w zależności od zawartości przesyłki.

Prawidłowo spakowana przesyłka powinna mieć zwartą bryłę i posiadać etykietę przewozową, umiejscowioną w widocznym miejscu. Do tego warto też dodać naklejkę informującą, jak należy obchodzić się z pakunkiem. Wzorcem do pakowania urządzeń elektronicznych są ich producenci. Warto przyjrzeć się jak pakują swój towar wytwórcy telefonów komórkowych czy innych urządzeń. W ich sposobie pakowania wyrobu można zauważyć charakterystyczne elementy:

1) W fabrycznym opakowaniu, produkt jest całkowicie unieruchomiony, gdyż drgania mogłyby powodować uszkodzenie urządzenia.

2) Elektronika jest tak zapakowana, by nie wystawała poza opakowanie oraz nie deformowała kartonu czy pudelka.

3) Baterie i inne akcesoria są wyjęte z urządzenia, osobno spakowane i tak umiejscowione, by nie zagrażały pozostałym elementom w kartonie.

4) Te miejsca kartonu, które są składane, pokrywa szeroka taśma klejąca.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo przewożonych paczek jest z pewnością uzależnione od tego, jak kurier traktuje je podczas transportu. Ale samo przygotowanie przesyłki ma także ogromne znaczenie. W dużej mierze to właśnie od tego będzie zależało, czy paczka bezpiecznie dotrze do celu. Pakowanie przesyłki ze sprzętem elektronicznym nie jest wcale skomplikowane. Chodzi tylko o to, by odpowiednio przygotować urządzenie do wysyłki i starannie je zapakować. Warto przy tym zorientować się, czy w okolicy jest jakaś hurtownia opakowań, w której można zakupić solidny materiał pakowy. To z pewnością zwiększy bezpieczeństwo przesyłki. Gdy paczka jest tak przygotowana i odpowiednio oznaczona, pozostaje nam tylko przekazać ją kurierowi, i śledzić trasę jej przewozu, aż do miejsca przeznaczenia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie