Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą firmowych samochodów?

Antoni Kwapisz
16.09.2016

Monitoring pojazdów, alarmy, immobilisery, laski blokujące kierownice - to najpopularniejsze sposoby na powstrzymanie potencjalnych złodziei przed kradzieżą aut. Odpowiednie zabezpieczenia są bardzo istotne w przypadku pojazdów służbowych.

Z roku na rok zmniejsza się liczba skradzionych samochodów w Polsce. W dużej mierze jest to efekt stosowania coraz skuteczniejszych zabezpieczeń. Dzięki stosowaniu najnowszych zdobyczy techniki zabezpieczenia są coraz bardziej skomplikowane i wymagają specjalistycznej wiedzy, by je rozpracować.

Monitoring pojazdów - flota pod okiem satelity

Według opinii specjalistów zajmujących się instalowaniem systemów zabezpieczeń w autach, ryzyko kradzieży można znacznie obniżyć przez stosowanie właściwych urządzeń. Najbardziej zaawansowanym sposobem na zabezpieczenie floty aut jest monitoring pojazdów GPS. Zastosowana w nim technologia pozwala nie tylko namierzyć dany samochód, ale również, w razie potrzeby, unieruchomić go. Niektóre koncerny instalują monitoring pojazdów we wszystkich swoich modelach. Dzięki temu wszystkie samochody są śledzone za pomocą satelitów GPS. Lokalizatory są instalowane w różnych, często nietypowych miejscach pojazdu, by utrudnić ich znalezienie przez potencjalnego złodzieja. Jeśli tak zabezpieczone auto zostanie skradzione, właściciel floty może zadzwonić na specjalny numer alarmowy i poprosić o odcięcie zapłonu. System śledzi bowiem na bieżąco poziom paliwa, a także prędkość, czy obroty silnika. Dzięki temu samochód można bezpiecznie zatrzymać w czasie postoju, co minimalizuje ryzyko kolizji czy groźnego wypadku.

Dowiedz się więcej o monitoringu pojazdów w serwisie Konsalnet GPS

Zabezpieczenia elektroniczne

Jakie skuteczne zabezpieczenia, poza monitoringiem pojazdów, są dostępne na rynku? Na przykład zabezpieczenia elektroniczne. W tej kategorii najpopularniejsze są tradycyjne alarmy, które znaleźć można praktycznie w każdym pojeździe. Zwykle montaż tego typu urządzenia nie jest drogi, a komplet, czyli alarm sterowany pilotem i syrena, to koszt około 500 złotych. Należy jednak pamiętać, że cena tego typu zabezpieczeń rośnie wraz z każdą dodatkową funkcją, taką jak centralny zamek czy domykanie szyb przy pomocy pilota. Elektroniczny alarm nie jest w stanie unieruchomić pojazdu, ale może spłoszyć włamywacza, szczególnie w nocy, gdy syrena wydaje sygnał dźwiękowy, a auto zaczyna mrugać.

Immobilisery i ukryte wyłączniki

Kolejnym rodzajem zabezpieczeń są immobilisery oraz ukryte wyłączniki. Tego typu urządzenia nie pozwolą uruchomić silnika pojazdu w przypadku kradzieży. Bardziej zaawansowane immobilisery mają dodatkową funkcję radiopowiadomienia. W momencie, gdy ktoś otwiera pojazd, na pagerze, który nosi właściciel pojazdu, pojawia się ostrzeżenie, że coś dzieje się z samochodem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie