Jak wykorzystać czas wolny pracując za granicą?

Piotr Kowalczyk
25.05.2022

Wielu pracowników zatrudnionych za granicą na kontrakcie otrzymuje czas wolny. Zazwyczaj jest to 1-2 dni w tygodniu – jest to więc za krótko, aby wracać do kraju. Czas ten warto jednak wykorzystać w jak najbardziej wartościowy sposób. Jak to zrobić? Na co warto przeznaczyć czas wolny od pracy?

Dlaczego potrzebujesz czasu wolnego?

Czas wolny to prawo każdego pracownika. Jego wymiar jasno określają przepisy prawa, a także umowa z pracodawcą. O jego odpowiednią ilość warto zadbać, bowiem nadmiar obowiązków może doprowadzić do wypalenia zawodowego, znużenia, rozdrażnienia, problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Czas wolny od pracy ma więc być momentem odpoczynku, zadbania o siebie, załatwienia prywatnych sprawunków.

Ile czasu wolnego przysługuje, jeśli pracujesz zagranicą?

Ilość czasu wolnego uzależniona jest od przepisów danego kraju. Oznacza to, że nie ma jasnej odpowiedzi, ile dni wolnych Ci przysługuje. Przykładowo, jeśli podejmujesz pracę opiekunki seniora w Niemczech możesz liczyć, że tydzień pracy wyniesie 38,8 godzin, co daje ok. 6 godzin i 40 minut pracy dziennie przez 6 dni w tygodniu. Resztę czasu jesteś w stanie gotowości, ale nie pracujesz i możesz go przeznaczyć na swoje sprawy. Wielu emigrantów zarobkowych wpada jednak w wir pracy i nie korzysta z czasu wolnego. Jedną z przyczyn jest ta, że nie wiedzą, jak go wykorzystać na obczyźnie.

Jak wykorzystać czas wolny?

Czas wolny to ten, w którym przebywa się samemu i robi to na co ma się ochotę, nie martwi się o seniora i wykonywanie innych domowych obowiązków. Można więc go przeznaczyć na rozmowy telefoniczne lub internetowe z rodziną i znajomymi. Porady dla opiekunek z opieka.felizajob.pl/poradnik-opiekunki/warto-wiedziec podkreślają jednak, że nie warto całego czasu wolnego spędzać przed monitorem komputera czy smarfona. Dla własnego zdrowia warto wyjść z domu i korzystać z uroków okolicy. W dni wolne można odwiedzać sklepy, restauracje, parki, zwiedzać okolicę.

Aby jednak eksplorowanie jej było łatwiejsze, dobrze jest podszlifować język. Te kilka wolnych godzin można więc też poświęcić na kurs językowy stacjonarny lub internetowy. Podstawowa znajomość języka nie tylko ułatwi zwiedzanie, ale pozwoli korzystać z dóbr kultury takich jak teatr, kino, biblioteki. Dużym plusem komunikatywnego porozumiewania się jest również możliwość nawiązywania znajomości. Nowi znajomi i przyjaciele znacznie uatrakcyjnią czas spędzany na obczyźnie. Tych można szukać nie tylko wśród rodowitych mieszkańców, ale i innych Polaków pracujących w danym regionie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie