Jak wybrać konto firmowe?

Jerzy Biernacki
20.09.2016

Przedsiębiorcy na początku drogi biznesowej mają wiele pomysłów i zapału do pracy, ale ... narzekają na brak pieniędzy. Dlatego jest, by rachunek bankowy służący do prowadzenia rozliczeń był jak najtańszy. Jak więc wybrać konto, aby spełniał wszystkie oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców?

Decyzja związana z rachunkiem bankowym nie może być podjęta przypadkowo i pochopnie. Chociaż w każdej chwili można zrezygnować z jego posiadania, zwykle bywa to problematyczne. Warto bowiem mieć świadomość, że o zmianie rachunku bankowego trzeba poinformować nie tylko kontrahentów, ale również i urzędy.

Czy nie wystarczy konto osobiste?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mają obowiązku posiadania konta typowo firmowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z konta osobistego.

Takie rozwiązanie, choć faktycznie wiąże się ze sporą oszczędnością pieniędzy, ma wiele wad. Jako że należności wynikające z faktur / rachunków mieszają się z przychodami osobistymi, trudno o zachowanie czytelności przychodów firmowych. To jeden z głównych powodów, dla których warto jednak zdecydować się na założenie konta dedykowanego przedsiębiorcom.

Zanim wybierzesz, porównaj oferty

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybór rachunku firmowego jest dobrą decyzją, warto porównać konkretne oferty. Pomoże w tym ranking kont firmowych publikowany w serwisach internetowych poświęconych bankowości i finansom. Dobrze jest zajrzeć także na stronę www konkretnego banku, który zestawia dostępne rachunki przeznaczone dla przedsiębiorców. Wybierając konto dla firmy, weź pod uwagę kilka istotnych kryteriów, które opisujemy poniżej.

  • Opłata za prowadzenie konta

O ile banki nie pobierają opłaty za otwarcie rachunku bankowego, trzeba uważać na koszty związane z prowadzeniem konta. Nie wszędzie przedsiębiorcy zapłacą 0 zł. W wielu bankach opłaty mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych - szczególnie, jeśli rachunek firmowy nie jest kontem internetowym. Częściej jednak banki nie pobierają opłaty tylko wtedy, gdy suma transakcji bezgotówkowych wyniesie określoną w regulaminie kwotę.

  • Opłata za przelewy

Porównując rachunki firmowe, weź pod uwagę opłaty za przelewy. Darmowe są zwykle przelewy do ZUS czy urzędy skarbowego. Niekiedy zdarza się, że kilka pierwszych przelewów w miesiącu jest darmowych, ale za kolejne trzeba zapłacić. Są jednak banki, które oferują darmowe standardowe przelewy do wszystkich. Taką politykę ma m.in. Idea Bank w ramach konta "Firma to ja" czy "Konta Branżowego".

  • Opłata za wypłaty z bankomatu

Do rachunku firmowego dołączona jest karta płatnicza, dzięki której gotówkę możesz wypłacać z bankomatu. Jeśli zakładasz, że będziesz często korzystać z takiego rozwiązania, zwróć uwagę na koszty. Sprawdź, czy banki pobierają opłaty za wypłatę z bankomatów. Zwykle wypłaty są darmowe, jeśli jest to bankomat należący do banku. Jeżeli jest innym dowolnym bankomatem, prowizja najczęściej jest pobierana.

Są jednak konta firmowe, w ramach których banki nie pobierają prowizji za wypłatę ze wszystkich bankomatów na terenie kraju.

Konto firmowe za 0 zł? To możliwe

Okazuje się, że konto firmowe za 0 zł wcale nie jest mrzonką. Jeśli dobrze przeanalizujesz dostępne oferty, z pewnością dotrzesz do banku, który zaproponuje darmowy rachunek dla przedsiębiorców.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie