Jak mądrze sfinansować auto do firmy?

Marek Szydełko
22.04.2021

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań dotyczących finansowania środków trwałych do firmy. Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy korzystali głównie z kredytu i pożyczki. Dzisiaj dominuje leasing i wynajem długoterminowy. Czy rzeczywiście są to aż tak opłacalne formy wsparcia dla przedsiębiorcy?

Dlaczego kupowanie za gotówkę nie jest najlepszym pomysłem?

Wielu przedsiębiorców jest przekonanych, że nabywając samochód za gotówkę, oszczędzają pieniądze i mają coś „naprawdę swojego”. Teoretycznie to prawda, ale zdecydowanie nie jest to najbardziej opłacalna metoda finansowania majątku firmy.

Przede wszystkim, pozbycie się na raz znacznej sumy pieniędzy hamuje możliwości rozwoju przedsiębiorstwa, a to z kolei sprawia, że stoimy w miejscu, kiedy konkurencja idzie do przodu. Brak gotówki oznacza nie tylko zablokowanie inwestycji, ale także potencjalne problemy z płynnością finansową. Finansiści mają określenie na taki stan rzeczy, nazywając go „zaburzeniem cashflow”.

Drugim powodem, dla którego odradzamy wykorzystywanie funduszy operacyjnych, jest ograniczona możliwość optymalizacji podatkowej. Kupując samochód za gotówkę, nie zaliczymy do kosztów uzyskania przychodu aż tylu składników, jak ma to miejsce w przypadku leasingu.

Leasingowanie auta

Pomimo zmian, jakie dwa lata temu dotknęły leasing, ograniczając możliwość pełnego zamortyzowania kosztu drogich samochodów, nadal jest to najbardziej popularna metoda finansowania samochodu do firmy.

Główną zaletą leasingu jest możliwość elastycznej optymalizacji podatkowej. W zależności od wybranej opcji finansowania (leasing operacyjny lub finansowy), kosztem uzyskania przychodu może być rata leasingowa brutto lub netto, czynsz inicjalny, opłaty eksploatacyjne czy odpisy amortyzacyjne. Tak stworzona tarcza podatkowa pozwala na mądre zarządzanie budżetem firmy i zmniejszenie zobowiązania podatkowego.

Dodatkową korzyścią w przypadku leasingu jest możliwość odliczenia podatku VAT. W zależności od sposobu wykorzystania samochodu będzie to 50% lub 100%.

Czy wynajem długoterminowy auta się opłaca?

Wynajem długoterminowy może być kuszącą alternatywą dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć gwarantowaną wysokość zobowiązania wobec wynajmującego w granicach ustalonej ilości kilometrów. Zasada działania jest w tym przypadku prosta.

Najemca płaci wynajmującemu miesięczną ratę w stałej wysokości i w zamian za to może korzystać z auta tak, jak chce. Wszystkie koszty eksploatacyjne (przeglądy, naprawy, paliwo) spoczywają na wynajmującym, który przez cały czas trwania umowy jest właścicielem samochodu. Często przekłada się to jednak na większą ratę niż w przypadku leasingu, który nie obejmuje serwisu.

Szukasz oszczędnego i efektywnego sposobu sfinansowania auta do firmy? Zajrzyj na stronę Carsmile i przekonaj się, która opcja w Twoim przypadku będzie najlepsza.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie