Inwestycja w monety - czy srebrne monety to dobry wybór?

Marek Szydełko
29.03.2023

Inwestowanie w metale szlachetne, takie jak srebro, czy złoto, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Wynika to przede wszystkim z niezmiennej wartości materiałów, które nie podlegają inflacji. Obecnie opłaca się lokować oszczędności w formie fizycznej, stąd zakup lub sprzedaż cennych monet wykonanych ze szlachetnych kruszców stanowi dobry pomysł na biznes. Czy łączenie pasji kolekcjonerskiej z możliwością dodatkowego zarobku sprawdzi się w przypadku srebrnych monet? Sprawdzamy!

Srebrne monety - w jakie numizmaty warto inwestować?

Cena srebra na rynku, w przeciwieństwie do złota, ulega dość częstym zmianom. Wynika to m.in. z mniejszej płynności rynkowej większych wahań popytu, co bezpośrednio przekłada się na wartość danych monet. Jednak dobrze przyjęta strategia inwestycyjna sprawi, że fizyczne srebro będzie opłacalnym przedmiotem transakcji, niezależnie od panujących na rynku numizmatycznym trendów. Z tego względu warto wiedzieć, w jakie monety ze srebra dobrze jest inwestować. 

Zakup i sprzedaż starych monet to dobry pomysł w przypadku średnio- i długoterminowych inwestycji. Z tego względu warto skorzystać z pewnego zabezpieczenia części kapitału, którego gwarancją są srebrne monety - Numimarket oferuje szeroką ofertę tego typu monet inwestycyjnych.

Szczególnym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się srebrne monety bulionowe. W porównaniu do specjalnie wybijanych edycji, tego rodzaju numizmaty są łatwo dostępne i mogą przyczynić się do szybkich zysków z inwestycji. W dodatku transakcje, których przedmiot stanowią monety obiegowe, są zwolnione z zysków kapitałowych. Do najpopularniejszych srebrnych numizmatów na świecie zaliczają się następujące egzemplarze:

  • Krugerrand, 
  • Amerykański Orzeł,
  • Filharmonicy Wiedeńscy, 
  • Kanadyjski Liść Klonowy, 
  • Britannia, 
  • Australijski Kangur. 

Jak skutecznie zainwestować w fizyczne srebro? 

Srebrne monety mogą przynieść korzystne zyski w przypadku niesprzyjających sytuacji na rynkach finansowych. Jednak przystąpienie do inwestycji musi być przemyślane i wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy brać pod uwagę, że zakup fizycznego srebra związany jest z poniesieniem opłat m.in. za przechowywanie srebrnych monet, czy wykorzystywanie kredytów inwestorskich np. do finansowania zakupu sztabek. Warto pamiętać, że oprócz opłacalnej inwestycji w srebrne numizmaty, korzystnym wyborem będą także niemonetyzowane srebrne krążki. Mimo że nie są prawnym środkiem płatniczym, zyskują na znaczeniu i popularności wśród wielu kolekcjonerów. Srebrne krążki różnią się wyglądem od tradycyjnych monet, jednak przeważnie ich próba i gramatura wpisują się w określone normy. W dodatku koszt zakupu jest niższy od inwestycji w wykonane ze srebra numizmaty. Opcjonalnie można zdecydować się także na inwestycję w sztabki srebra, które również przynoszą zyski, a przy tym są najtańszym metodą kupowania metali szlachetnych. 

Srebrne monety - tak, czy nie? 

Mimo że inwestowanie w numizmaty dotyczy różnych rodzajów monet, szczególną wartość mają te, które są wykonane ze szlachetnego kruszcu. Z tego względu istotne jest wskazanie podstawowych zalet, jakie niesie za sobą zakup i sprzedaż srebrnych egzemplarzy. Przede wszystkim stanowią one namacalny przedmiot transakcji, dzięki czemu są bezpiecznym wariantem w przeciwieństwie do np. cyfrowych form inwestycyjnych. Oprócz tego srebro jest tańsze od złota, co wynika przede wszystkim z większej podaży na ten rodzaj kruszcu. Nie zmienia to faktu, że sprzedaż srebra może zapewniać równe korzyści, co zbieranie złotych numizmatów

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie