Instytucje nadzorujące i politycy reagują na plany kryptowalutowe Facebooka

Antoni Kwapisz
29.07.2019

Organy nadzoru, politycy i inni uczestnicy rynku kryptowalutowego zareagowali na ujawnienie ostatniego projektu Libra na Facebooku i wysunęli tezę, że plany dotyczące cyfrowej waluty w mediach społecznościowych mogą stanąć w obliczu wielu wyzwań.

Główną przeszkodą do pokonania przez Facebooka będzie uregulowanie prawne. Wiele organów nadzorczych szybko wydało oświadczenie w sprawie ich planów rozwoju globalnego systemu opartego na pieniądzu cyfrowym.

Mark Carney, prezes Bank of England (BoE), był mniej wrogo nastawiony niż inni szefowie organów nadzorczych. Twierdzi, że ma otwarty umysł, ale niekoniecznie otwiera od razu swoje drzwi na ten pomysł. Mówi, że każde tego rodzaju przedsięwzięcie będzie podlegać "najwyższym standardom regulacji".

"Wszystko, co funkcjonuje w naszym społeczeństwie, będzie miało charakter systemowy i będzie musiało podlegać najwyższym standardom".

Carney dodał, że Rada Europy przyjrzy się projektowi Libra "bardzo dokładnie i w sposób skoordynowany" we współpracy z innymi organami regulacyjnymi, takimi jak G7, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Rozrachunków Międzynarodowych i Rada Stabilizacji Finansowej.

Podczas gdy kierownictwo regulacyjne było ostrożne w swoich uwagach, międzynarodowi politycy byli bardziej bezpośredni w wyrażaniu opinii.

Zważywszy na to, że Francja ma przejąć kontrolę nad G7 jeszcze w tym roku, to francuski minister finansów wyraził najsilniejszy sprzeciw wobec ambicji Facebooka. Bruno Le Maire powiedział francuskiej stacji radiowej, że "nie wchodzi w rachubę", że Libra ma stać się walutą światową. "To nie jest możliwe i nie powinno się zdarzyć", powiedział.

Niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego Markus Ferber ostrzegł, że Facebook może stać się "bankiem cieni" w ramach swoich wirtualnych planów walutowych. W ostatnich latach organy regulacyjne na całym świecie dołożyły wszelkich starań, aby zapewnić większą przejrzystość globalnego systemu bankowego i zredukować tzw. rynek "równoległego systemu bankowego".

W Stanach Zjednoczonych członkowie międzypartyjnej komisji ds. usług finansowych (House Financial Services Committee) wezwali Facebooka do stawienia się przed Kongresem w celu bardziej szczegółowego wyjaśnienia projektu Libra. Przewodnicząca Komitetu, demokratyczna senator Maxine Waters powiedziała: "Biorąc pod uwagę kłopotliwą przeszłość firmy, zwracam się do Facebooka o wyrażenie zgody na moratorium na wszelkie dalsze działania na rzecz rozwoju waluty kryptograficznej do czasu, gdy Kongres i organy regulacyjne będą miały możliwość przeanalizowania tych kwestii i podjęcia działań."

Facebook pozostaje dyplomatycznym w swoich wypowiedziach: "Z przyjemnością odpowiemy na zapytania polityków w miarę rozwoju tego procesu".

Nie tylko władze poruszały kwestię wyzwań prawnych i legislacyjnych stojących przed Facebookiem i jego projektem Libra. Prawny ekspert techniczny Thomson Reuters Peter Colin powiedział, że "istnieje szansa na pojawienie się zarzutów dotyczących oszustw konsumenckich i ochrony inwestorów w zakresie zwiększonego wykorzystywania tokenizacji aktywów, sposobu klasyfikowania i regulowania Libry (a także Facebooka i jego roli), obaw związanych z ochroną prywatności i nadzorem użytkowników oraz obaw związanych z praniem brudnych pieniędzy, które są stale obecne w przypadku krypto walut".

Najbardziej pozytywny odbiór komunikatu Facebooka napłynął, co nie powinno dziwić, od innych firm działających na rynku walut wirtualnych i aktywów cyfrowych. Współzałożyciel i dyrektor generalny firmy eToro, Yoni Assia, opisał tę nowinę jako "moment przełomowy dla globalnych finansów".

Z zadowoleniem przyjął fakt, że blokchain, na którym Libra będzie się opierać, jest otwarty i zdecentralizowany. Największym pozytywnym zjawiskiem dla innych uczestników rynku krypto walutowego jest wiarygodność wynikająca z pozycji Facebook'a.

"Spodziewamy się, że inni giganci technologiczni pójdą w te ślady, pomagając wykorzystać potencjał blockchainu do zastępowania tradycyjnych usług finansowych", powiedział Assia.

Również współzałożyciel firmy inwestycyjnej KR1, George McDonaugh z zadowoleniem przyjął pojawienie się Facebooka na rynku walut wirtualnych, jak również potencjalne pojawienie się innych dużych firm technologicznych, które chcą wyprzeć banki. "Facebook zbudował ogólnoświatowy fenomen poprzez ponowne wymyślenie tego, co uznaliśmy za wrażenia dla użytkowników. To, co zrobili z interfejsami, zrobią z pieniędzmi, a na tej arenie banki nie mają szans.

"Chcesz kredytu? Zapytaj Zuckerberga, chcesz kartę kredytową? Zapytaj Zuckerberga, a wszystko dostaniesz po kliknięciu przycisku platformy, z której korzysta dosłownie 30% populacji planety. Ponadto Libra może zmiażdżyć opłaty dla sprzedawców i potencjalnie rozwiązać poważne problemy związane z oszustwami przy użyciu kart.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie