Giełdowy New Tech Capital inwestuje w biotechnologię. Współpraca z ADE pozwoli na rozwój rewolucyjnego Diabetomatu dla cukrzyków.

Antoni Kwapisz
07.11.2022

New Tech Capital mocno wspiera rozwój biotechnologii i badań nad pierwszym urządzeniem do bezinwazyjnego badania cukrzyków. Diabetomat to odkrycie polskich medyków, które pozwoli w bezinwazyjny sposób zbadać poziom cukru z pomiaru wydychanego powietrza.

Badania nad tego typu urządzeniem trwają od lat na całym świecie, ale to grupa polskich ekspertów na czele z Prof. K.Marszałkiem i Prof. A.Rydoszem ujawniła, że Diabetomat (który otrzymał 7 patentów ) rozwijany przez ich firmę Advanced Diagnostic Equipment sp. z o.o.. Teraz podpisali umowę z inwestorem, giełdową spółką New Tech Capital i rozpoczynają procedurę dopuszczenia produktu do sprzedaży.

Dzięki urządzeniu cukrzycy mogliby zrezygnować z bolesnych nacięć, a rodzice małych pacjentów o wiele łatwiej zbadać poziom cukru u dzieci.Diabetomat mógłby więc zastąpić klasyczne pomiary stężeni cukru we krwi za pomocą wkłuć i być wykorzystywany zarówno w codziennym użytku diabetyków, jak i do badań przesiewowych, by szybko i bezinwazyjnie móc zdiagnozować chorych.

- Rozpoczęliśmy już procedurę dopuszczenia produktu do sprzedaży jako urządzenie medyczne, a to potrwa do 12 miesięcy. Równolegle prowadzona jest procedura wdrożenia badań klinicznych Badania kliniczne pozwolą na możliwość wprowadzenia urządzeń do sektora medycznego (szpitale i przychodnie), których zakup powinien sfinansować NFZ po zakończeniu uzyskania stosownych pozwoleń – mówi Prof. Konstanty Marszałek. 

Równolegle trwa produkcja pilotażowej serii 60 urządzeń do badan testowych dla osób niedowidzących w ramach projektu w NCBR.

- Teraz przed nami czas długich analiz i badań. W czasie pozyskiwania certyfikatu będziemy pracować nad m.in. wersją urządzenia bezpośrednio połączonego ze smartfonem. W tym czasie też będziemy analizować, jaki sposób produkcji będzie najbardziej efektywny: czy zlecenie jej podwykonawcom, czy postawienie na własną produkcję – prof. Artur Rydosz, współpomysłodawca.

Według danych Międzynarodowej Federacji Cukrzycy (IDF, International Diabetes Federation) obecnie na świecie żyje 537 milionów osób z cukrzycą w wieku 20-79 lat, a do 2030 będzie to już 643 miliony a do 2045 aż 783 miliony.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie