Dlaczego przesiąść się na ,,Javę” ?

Mariusz Siwko
29.08.2016

Osoby, które jeszcze nie potrafią programować zastanawiają się na jaki język postawić. To prawdziwy dylemat — istnieć może kilka opcji m.in. Pascal, Delphi. Jednak czy tak właściwie warto stawiać na języki programowania, z których obecnie korzysta się coraz mniej? Raczej, nie. Należy postawić na coś przyszłościowego, warto iść z duchem czasu.

Oglądając oferty profesjonalnych firm zajmujących się szkoleniami - Hintmine.pl czy inne da się zauważyć, że prowadzący odchodzą od nauki wyżej wymienionych nierozwojowych języków programowania. Wybór pada na coś innego - obiektowe języki m.in. Java. Wbrew pozorom ona ma dużą liczbę zalet.

Java to język w 100% obiektowy. Zamiast klasycznego programowania strukturalnego można rozpoczynać tworzyć kod wykorzystując m.in. obiekty, polimorfizm, dziedzicznie. Warto stawiać na taki rodzaj tworzenia programu, ponieważ on może zapewnić  pełną skalowalność — większy zespół programistów może pracować nad jednym projektem.

Java ma kolejną zaletę, a mianowicie działa niezależnie od platformy. Programista może stworzyć kod, który uruchomi się na tradycyjnym Pececie, ale także będzie go można otworzyć na urządzeniu przenośnym m.in. tablecie, smartphonie.
Składnia języka Java nie jest skomplikowana. W porównaniu z Asemblerem to ,,niebo a ziemia”. Przykładowy ,,Hello World” to krótki zapis — System.out.print(„hello world”); Ogólnie należy powiedzieć, że zapis, jaki się używa w Javie jest bardziej wyraźny, kod nie tworzy tzw. chaosu i można tutaj tworzyć hierarchię klas.
Java to język programowania, który staję się coraz popularniejszy. To właśnie z tego powodu wielu hobbystów lub zawodowych developerów stara się powiększać standardowe biblioteki. Jaka jest z tego praktyczna korzyść? Programista nie traci ogromnej liczby czasu na to, aby stworzyć swoją własną klasę.

Java w pewnym stopniu jest podobna do C#. Jeśli ktoś już wcześniej tworzył programy przy wykorzystaniu tego języka oprogramowania to tak właściwie nie powinien mieć żadnych problemów z ,,przesiadką”.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie