Czym różnią się tradycyjne żarówki od oświetlenia LED?

Krzysztof Jagielski
19.07.2021

Mimo że tradycyjne oświetlenie nadal wykorzystywane jest na szeroką skalę, to jednak rośnie popularność oświetlenia LED. Czym różnią się żarówki LED od tradycyjnych żarówek i kiedy warto zmodernizować dom lub miejsce pracy pod kątem oświetlenia, stawiając na technologię LED?

Kwestia wyboru oświetlenia, które będzie energooszczędne jest w Polsce kwestią kluczową. Dzieje się tak ze względu na to, że zimą jesteśmy jednym z tych krajów, które mają wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zarówno do ogrzania pomieszczeń, jak i do doświetlenia ich. Oświetlenie włączamy rano, przed 8:00 i po południu - w grudniu już po godzinie 15:00. Zwykle dopiero wtedy, gdy policzymy łączne koszty oświetlenia domu lub biura spostrzegamy, że od tego, jak nowoczesne są nasze systemy oświetleniowe, zależy to, ile wolnych środków zostaje w naszym portfelu pod koniec roku.

Tradycyjne żarówki, które tłumnie goszczą w naszych domach to pokłosie wynalazku Thomasa Edisona. Żarówki tego rodzaju działają w oparciu i przewodzenie wolframowe. Prąd przechodzi przez przewodnik wolframowy wmontowany we wnętrzu żarówki emitując światło. Światło pochodzące z tego typu żarówki oświetla pomieszczenie w naturalny sposób, niezmieniający kolorów. Dodatkowo, światło emitowane przez tradycyjne żarówki nie szkodzi naszemu zdrowiu. Tak samo działa oświetlenie LED dostepne w sklepie.

W tym drugim jednak przypadku, naturalne światło wydobywane jest z działania diod elektroluminescencyjnych. Dzięki temu, można uzyskać światło o dowolnej temperaturze, co w przypadku tradycyjnych form oświetlenia nie jest możliwe. Dodatkowo, lampy LED uzyskują maksimum swojej wydajności natychmiast po uruchomieniu. Tradycyjne żarówki potrzebują na to kilku sekund. Operacja odbywa się przy minimalnych stratach energii. O ile tradycyjna żarówka „przepala” około 90 procent pobranej z sieci energii elektrycznej, o tyle żarówka LED wykorzystuje już do wytworzenia światła ok. 90 procent pobranej energii elektrycznej.

Różnica w ilości pobranego prądu jest szczególnie widoczna w przypadku, gdy oświetlamy obiekty wielkopowierzchniowe, takie jak boiska, stadiony, parkingi czy centra handlowe. Lampy LED na boiska sportowe generują wielotysięczne koszty w skali miesiąca. W tym przypadku bardzo liczy się energochłonność produktu, ale także jego niezawodność. Nowoczesne oprawy LED przemysłowe są wymieniane około 15 razy rzadziej niż tradycyjne systemy oświetleniowe. Oznacza to, że warto zainwestować w nieco droższe w początkowym zakupie lampy LED – zwróci nam się to w dalszych latach użytkowania.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie