Czym jest pre-pack?

Jerzy Biernacki
03.08.2021

Przygotowana likwidacja, czyli tzw. pre-pack, jest kolejną nowością w polskim systemie prawnym. Jeśli chodzi o definicję, pod pojęciem tym należy rozumieć ogłoszenie upadłości przy jednoczesnym zachowaniu przedsiębiorstwa niewypłacalnego dłużnika. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, co przygotowana likwidacja oznacza w praktyce.

Pre-pack: co to takiego?

Pre-pack jest nową instytucją wprowadzoną do polskiego prawa upadłościowego w dniu 1 stycznia 2016 roku. Przygotowana likwidacja daje możliwość szybkiej sprzedaży części lub całości majątku dłużnika bądź niektórych składników jego przedsiębiorstwa na rzecz inwestora w ramach postępowania upadłościowego bez przeprowadzania przetargu. Oznacza to możliwość zbycia majątku dłużnika ze skutkiem bezobciążeniowym i pozyskanie środków na zaspokojenie wierzycieli na warunkach zatwierdzonych przez sąd upadłościowy bez konieczności prowadzenia postępowania likwidacyjnego. Innymi słowy, przygotowana likwidacja oznacza ogłoszenie upadłości niewypłacalnego dłużnika przy możliwości zachowania jego przedsiębiorstwa i wykorzystywania go do dalszej działalności gospodarczej pod kierownictwem nowego właściciela.

Pomimo iż przygotowana likwidacja odbywa się w ramach postępowania upadłościowego, jej skutki mają zgoła inny charakter. W wyniku właściwie przeprowadzonego postępowania pre-pack przedsiębiorstwo nie ulega likwidacji i ma szansę nadal funkcjonować: utrzymać miejsca pracy, zachować kluczowych klientów i wypracowaną przez lata renomę oraz odzyskać zaufanie wierzycieli. Pre-pack odbywa się na warunkach uzgodnionych jeszcze przed ogłoszeniem upadłości.

Przygotowana likwidacja: plusy

Procedura przygotowanej likwidacji w postępowaniu upadłościowym pozwala zachować majątek niewypłacalnego dłużnika bez konieczności przeprowadzania długotrwałego i uciążliwego postępowania upadłościowego. Pre-pack pozwala na zachowanie ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej, jak również nabycie przez inwestora mienia upadłego w stanie wolnym od obciążeń i zobowiązań. Pre-pack jest skutecznym narzędziem restrukturyzacji przedsiębiorstw, które mogą nadal funkcjonować pod rządami nowego właściciela.

Co zawiera wniosek o pre-pack?

Warunkiem zainicjowania postępowania upadłościowego w ramach procedury pre-pack jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości wraz z ofertą inwestora na zakup majątku zadłużonego podmiotu. W postępowaniu o ogłoszenie upadłości można złożyć wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży firmy dłużnika, jego zorganizowanej części lub składników majątkowych stanowiących część przedsiębiorstwa. We wniosku o pre-pack należy wskazać, jakie składniki majątkowe mają być przedmiotem sprzedaży. Warunki sprzedaży mogą być określone w umowie zawartej przez syndyka.

Do wniosku o przeprowadzenie przygotowanej likwidacji dołącza się dowód wpłaty przez nabywcę na rachunek depozytowy sądu właściwego do rozpatrzenia wniosku wadium w wysokości jednej dziesiątej oferowanej ceny oraz (nowość) listę znanych zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na majątku, którego dotyczy wniosek. Ze względów praktycznych do wniosku dołącza się także opis i oszacowanie przedmiotu pre-packu, dokonany przez osobę wpisaną na listę biegłych sądowych. Wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży firmy dłużnika lub jego części nie podlega opłacie sądowej. Należy jednak pamiętać, że do wniosku dołącza się wycenę biegłego sądowego, której koszty trzeba pokryć.

Jak złożyć wniosek o pre-pack?

Wniosek o przygotowaną likwidację należy złożyć razem z wnioskiem o upadłość albo dołączyć do niego do dnia upadłości. Wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży może być też złożony już po wpłynięciu wniosku o ogłoszenie upadłości, w szczególności w odpowiedzi na wniosek wierzyciela. We wniosku musi zostać wskazany co najmniej jeden nabywca oraz proponowana cena zakupu. W przeprowadzeniu przygotowanej likwidacji specjalizują się kancelarie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego, co gwarantuje bezpieczeństwo i szybkość prowadzenia postępowania.

Merytoryczne wsparcie przy powstawaniu materiału zostało udzielone przez zespół Kkpr.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie