Czym jest pełna księgowość? Kto musi ją prowadzić?

Krzysztof Jagielski
27.04.2021

Każda z firm jest zobowiązana do prowadzenia księgowości i rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Z ustawy jasno wynika, że konkretne rodzaje firm mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Czym jest pełna księgowość i kto musi ją prowadzić?

Każda z firm jest zobowiązana do prowadzenia księgowości i rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Z ustawy jasno wynika, że konkretne rodzaje firm mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Czym jest pełna księgowość i kto musi ją prowadzić?

Pełna księgowość

Pełna księgowość jest najbardziej skomplikowaną i rozbudowaną formą rozliczania się z przychodów firmy. Tym samym jest najbardziej precyzyjnym i dokładnym sposobem na odzwierciedlenie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Pełna księgowość jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorstw, które obracają wysokimi kwotami. Z racji tego, iż prowadzenie ksiąg handlowych wymaga doświadczenia i nakłada na przedsiębiorcę dodatkowe obowiązki, warto powierzyć księgowość firmy profesjonalnemu księgowemu bądź do wykwalifikowanego biura rachunkowego w Rzeszowie.

Zalety prowadzenia pełnej księgowości

Pomimo większej ilości obowiązków związanych z prowadzenia pełnej księgowości, mamy także zalety jej praktykowania. Przede wszystkim w łatwy sposób możemy określić kondycję finansową firmy. Możemy dokładnie przeanalizować obrót pieniędzy w przedsiębiorstwie i podjąć właściwe decyzje finansowe. Co więcej, mamy możliwość optymalnego zaplanowania inwestycji oraz założyć jak będą wyglądały kwestie podatkowe w przyszłości. Dzięki pełnej księgowości jesteśmy w stanie szczegółowo ewidencjonować majątek firmy i określić skąd pochodzą środki na jego finansowanie.

Kto jest zobowiązany prowadzić pełną księgowość?

Ustawa o rachunkowości obliguje poszczególne rodzaje podmiotów do prowadzenia pełnej księgowości. Konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych mają:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki akcyjne,
  • spółki komandytowo – akcyjne,
  • osoby zagraniczne,
  • oddziały i przedstawicielstwa firm zagranicznych określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Dodatkowo, do prowadzenia ksiąg handlowych są zobowiązane także osoby fizyczne oraz spółki cywilne, jawne, partnerskie oraz spółdzielnie, których obroty w ubiegłym roku podatkowym przekroczyły 2 mln euro. Jednocześnie nawet bez nie przekroczenia limitu, wszystkie te podmioty mają możliwość dobrowolnego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Interesuje cię księgowość w Rzeszowie? Sprawdź ofertę biura rachunkowego Innovation.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie