Roszczenia o zapłatę zachowku, podobnie jak inne roszczenia majątkowe, ulegają przedawnieniu. Dowiedz się, co to oznacza dla osób, które ubiegają się o zapłatę zachowku w trosce o zabezpieczenie swojego interesu przed dowolnymi decyzjami spadkodawcy w zarządzaniu swoim majątkiem.
Roszczenia o zachowek ulegają przedawnieniu w terminie pięciu lat. Jednakże początek tego okresu można określać dwojako, w zależności od tego, czy spadkodawca za życia sporządził swój testament, czy też nie.
Zarzut przedawnienia roszczenia o zachowek może być podniesiony jedynie w sytuacji, kiedy termin rzeczywiście upłynął, zanim została wszczęta sprawa sądowa o zapłacenia zachowku. W sytuacji kiedy termin pięciu lat od otwarcia spadku lub ogłoszenia testamentu upłynie po rozpoczęciu postępowania, zarzut przedawnienia nie zostanie uwzględniony, ponieważ wszczęcie postępowania przerywa bieg przedawnienia roszczenia o zachowek. Dotyczy to również sytuacji, w której termin pięciu lat upływa już po rozpoczęciu postępowania, ale jeszcze przed odbyciem się pierwszej rozprawy w sądzie.
Jeżeli roszczenie o zapłatę zachowku uległo przedawnieniu, to dłużnik, czyli osoba zobowiązana do jego zapłaty, ma prawo podnieść zarzut przedawnienia w piśmie procesowym lub ustnie przed sądem w czasie rozprawy. Można to jednak zrobić dopiero wtedy, kiedy sprawa o zapłatę zachowku trafi na wokandę sądową.
Koniecznie należy pamiętać o tym, że sąd samodzielnie nie weźmie pod uwagę faktu przedawnienia roszczenia o zachowek. Może zrobić to jedynie na wniosek dłużnika, który podniesie zarzut o przedawnienie. W przypadku niepodniesienia zarzutu przez dłużnika, najprawdopodobniej przegra on sprawę. W sprawach o zachowek warto sięgać po pomoc specjalisty, który dobrze zna prawo spadkowe – adwokat lub radca prawny z doświadczeniem w tej gałęzi prawa, z dużym prawdopodobieństwem pomogą osiągnąć korzystną decyzję sądu.
Okres przedawnienia roszczenia o zadatek przed 23 października 2011 wynosił 3 lata. Oznacza to, że roszczenia o zapłatę zachowku, których termin przedawnienia rozpoczął się przed 23 października 2008 roku, przedawniały się po upływie 3 lat – dotyczy to sytuacji, w których spadek lub testament otwarto przed 23 października 2008 roku.
Roszczenia, które nie uległy przedawnieniu w dniu 23 października 2011 roku, na mocy przepisów przejściowych ulegają przedawnianiu dopiero po 5 latach.
Artykuł partnera