Co to jest hyperlocal marketplace?

Mateusz Rąbalski
28.04.2021

Czym jest hyperlocal marketplace? Na czym polega, jak działa i gdzie znajdzie zastosowanie?

Hyperlocal marketplace to jeden z rosnących aktualnie trendów e-commerce. To model dostawy na żądanie w pobliżu mnie, który obiecuje, że produkt lub usługi zostaną dostarczone klientom w bardzo krótkim czasie. Hiperlokalna dostawa na żądanie daje szansę małym detalistom i kupcom.

W Polsce dostępnych jest wiele platform działających w takim modelu logistycznym np.:

  • Airbnb
  • Uber Eats
  • Bolt Food
  • Glovo
  • pyszne.pl
  • fixly.pl

Co to jest hyperlocal marketplace?

Hyperlocal odnosi się do skupiania się na małej docelowej społeczności lub obszarze geograficznym. Model hiperlokalny działa na dwóch głównych czynnikach 

  • Geografia
  • Czas

Krótszy czas dostawy i bardziej rozległa geografia docelowa to oznaki każdego udanego modelu hiperlokalnego.

Podobnie jak w przypadku każdego innego internetowego rynku wielu dostawców , model dostawy na żądanie w pobliżu mnie pozwala sprzedawcom sprzedawać produkty i usługi za pośrednictwem tego samego sklepu internetowego.

Na rynku hiperlokalnym poszczególni sprzedawcy mogą sprzedawać tylko w wybranych strefach. Sprzedawcy zarabiają na sprzedaży swoich produktów lub oferowaniu usług, a właściciele sklepów lub udziałowcy zarabiają na prowizjach.

Model dostawy hiperlokalny lub blisko mnie wymaga najszybszej możliwej dostawy przy ścisłych ograniczeniach czasowych. Najszybsza dostawa jest możliwa tylko wtedy, gdy lokalni dostawcy dostarczają produkty lub oferują usługi w swoich pobliskich regionach docelowych.

Model dostawy blisko mnie na żądanie jest idealny dla nietrwałych artykułów spożywczych i nabiału w gospodarstwie domowym, ponieważ muszą one zostać dostarczone w krótszym czasie.

Klienci lub użytkownicy końcowi otrzymują produkty i usługi od pobliskich sprzedawców lub specjalistów, co zapewnia szybką dostawę i świeżość materiałów eksploatacyjnych.

Jak działa hyperlocal marketplace?

Użytkownicy mogą składać zamówienia z różnych kanałów, takich jak strona internetowa, aplikacja mobilna lub rozmowa telefoniczna. Hiperlokalny rynek działa w oparciu o podejście omnichannel, zapewniając bezproblemową obsługę w różnych kanałach.

Hiperlokalny rynek ma solidne zaplecze w postaci architektury technologicznej czasu rzeczywistego. Sprzedawcy otrzymują zamówienia od klientów i dbają o ich realizację w ściśle określonych ramach czasowych.

Hyperlocak marketplace działa w czterech głównych etapach:

  • Aplikacja mobilna lub strona internetowa do śledzenia aktualnej lokalizacji użytkownika.
     
  • Użytkownik może złożyć zamówienie tylko wtedy, gdy sprzedawca przyjmuje zamówienia ze wskazanej przez siebie lokalizacji.
     
  • Sprzedawca otrzyma powiadomienie o nowym zamówieniu.
     
  • Dostawca odbiera i dostarcza produkty.

W jakich branżach stosuje się model hyperlocal marketplace?

Hiperlokalne dostawy rynkowe dzielą się na cztery horyzontalne branże:

  1. FMCG lub CPG

    Towary szybko zbywalne (FMCG) lub towary w opakowaniach konsumenckich (CPG) to produkty, które mają krótszy okres przydatności do spożycia i wygasają w ciągu kilku godzin lub dni.

    Nietrwałe gospodarstwa domowe, takie jak artykuły spożywcze i pieczywo, to jedne z najpopularniejszych przykładów FMCG.
     
  2. Usługi na żądanie

    Hiperlokalne usługi rynkowe na żądanie są w ostatnich latach dość popularne. Usługi obejmują sprzątanie po relaksujący masaż. Hiperlokalny rynek pozwala konsumentom łatwo żądać usług od pobliskich specjalistów.
     
  3. Rezerwacja na żądanie

    W szybko zmieniającym się współczesnym świecie konsumenci mają ogromne zapotrzebowanie na rezerwacje i wynajem. Hiperlokalny rynek rezerwacji na żądanie obejmuje wszystko, od rezerwacji indywidualnej wizyty u lekarza po zamawianie przejazdu

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie