Katowice zmieniają się na naszych oczach. Skojarzenie stolicy Górnego Śląska z kopalniami i przemysłem ciężkim odchodzi do lamusa. Dziś Katowice to atrakcyjne miejsce do prowadzenia biznesu, a co za tym idzie, z silnie rozwiniętym segmentem nieruchomości komercyjnych. Jak wybrać najlepsze biuro? Na co zwrócić uwagę?
Zgodnie ze stanem na koniec 2020 roku w Katowice znajduje się 600 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej, z czego procent pustostanów ocenia się na 9,2%. W 2021 natomiast powstaje w tym mieście około 200 tys. metrów kwadratowych. Tak dynamiczny rozwój sprawia, że w Katowicach mamy szeroki wybór biur o różnym standardzie i rozlokowanych zarówno w ścisłym centrum, jak i na peryferiach.
Wybór biura tylko pod kątem lokalizacji to tak naprawdę kwestia preferencji większości pracowników połączona z potrzebami organizacji. Warto zwrócić uwagę na dostępność miejsc parkingowych, jeśli zdecydowana większość pracowników dojeżdża samochodami lub profil firmy oznacza, że dochodzi do częstych podróży służbowych. Brak miejsc postojowych może znacząco utrudnić funkcjonowanie firmy i obniżyć komfort pracowników. Z tego powodu raczej nie szukamy biura w ścisłym centrum miasta, które jest strefą płatnego parkowania, a liczba miejsc parkingowych jest ograniczona (oczywiście nie mówimy tutaj o budynkach, które oferują np. miejsca w parkingu podziemnym).
Okolice Katowickiego rynku będą świetnym rozwiązaniem, gdy pracownicy częściej dojeżdżają za pomocą komunikacji miejskiej lub gdy firma pracuje w trybie hybrydowym i osoby pojawiają się w biurze nieregularnie (nigdy nie dochodzi do sytuacji, że lokal jest “pełny). Jeszcze innym aspektem jest szybki dojazd do najważniejszych dróg, np. A4 w stronę Krakowa lub Wrocławia - wówczas korzystniej jest szukać biura w południowej części miasta (np. Paderewskiego czy Brynów). Gd jednak interesują nas podróże w kierunku Gliwic lub Sosnowca, lepszym rozwiązaniem będzie północ i centrum miasta, skąd szybciej dostaniemy się do Drogowej Trasy Średnicowej.
Lokalizacja to naturalnie nie wszystko, co powinno interesować firmę podczas decyzji o wynajęciu biura. Liczą się również warunki lokalowe lub ewentualna możliwość dopasowania ich do potrzeb firmy. W Katowicach znajdziemy zarówno typowe gabinetowe biura, jak i połączenie open space z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami. Ważne są również wszelkie udogodnienia, takie jak winda, obecność klimatyzacji, ochrony, monitoringu, wspólnej kuchni, sal konferencyjnych i tym podobne. Dodatkowym atutem biura może być obecność lokali gastronomicznych lub siłowni w pobliżu, dzięki czemu możemy pracownikom zaoferować dodatkowe benefity, a klientów zaprosić do restauracji na rozmowę biznesową.
Wysokość czynszu w biurowcach w sercu Górnego Śląska zależy przede wszystkim od klasy budynku. I tak czynsz w budynkach klasy A wynosi od 12 do 15,5 EUR/m2, natomiast w wypadku budynków klasy B czynsz waha się od 12 do 14 EUR/m2. Ponadto musimy wziąć pod uwagę koszty eksploatacyjne, które plasują się w granicach 10-18 zł/m2 (z nielicznymi wyjątkami). Co jednak gdy interesuje nas mniejsze biuro coworkingowe? W ramach tzw. hot desk opłata może wynieść około 400-500 zł/stanowisko pracy w zależności od zakresu oferowanych usług. Gdy mówimy o prywatnych biurach coworkingowych, to w ich wypadku ceny są bardziej zróżnicowane. Za stanowisko pracy musimy zapłacić od 750 do nawet 1350 zł. Katowice powoli doganiają największe polskie miasta w wysokości czynszów i opłat, ale nadal jest to atrakcyjny ośrodek do rozpoczęcia działalności lub stworzenia nowej siedziby dla biznesu.
Szukasz dogodnie zlokalizowanego biura w Katowicach? W Biuro na Miarę pomagamy firmom, które wolą oddać kwestie negocjacji umowy czy poszukiwania lokalu sprawdzonemu partnerowi. Wspieramy również w trakcie dokonywania zmian w architekturze biura lub jego urządzeniu, bez względu na to, czy przedłużasz umowę, czy poszukujesz nowego lokalu dla swojego biznesu.
Informacja prasowa