WOLNE DLA RODZICÓW zmiany w kodeksie pracy

Krzysztof Jagielski
12.05.2015

Od stycznia 2009 roku wydłużono urlop macierzyński,

  • -        20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
  • -        31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie
  • -        33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie
  • -        35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie
  • -        37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie

 

Od stycznia 2010 roku także ojcowie mogą wziącćwolne na dziecko, takie same prawa, jak rodzice biologiczni, dostali rodzice adopcyjni.

Urlop macierzyński przysługuje kobiecie, która jest zatrudniona na umowę o prace i urodziła dziecko. To prawo nie zależy od rodzaju umowy, od wymiaru czasu pracy ani stażu. Pracownica nie może się go zrzec, a pracodawca ma obowiązek udzielić takiego urlopu.

Nowością od stycznia 2010 roku jest dodatkowy urlop: dwa tygodnie na jedno dziecko i trzy tygodnie na wieloraczki. Długość urlopu będzie się zwiększała co 2 lata o kolejne dwa tygodnie aż do 2014 roku. Dodatkowy urlop matka lub ojciec mogą wziąć, ale nie muszą. Szef udzieli urlopu na pisemny wniosek rodzica z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem od daty jego rozpoczęcia. Bardzo ważnym jest fakt, ze dłuższy urlop należy się również osobom, które w momencie wejścia przepisu w życie były już na urlopie macierzyńskim.

Ojciec może wziąć tacierzyński na dziecko( na razie jest to tylko tydzień, ale już w 2012 r będą to  dwa tygodnie), które nie ukończyło 12 miesiąca życia. Jeśli tata nie zdecyduje się na wzięcie urlopu, wolne dni przepadają.  Niezależnie od urlopu tacierzyńskiego i macierzyńskiego, obojgu rodzicom przysługuje urlop dodatkowy o, którym mowa wyżej.

Matka może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach na rzecz ojca. Ojciec musi wtedy złożyć wniosek o urlop na zasadach macierzyńskich, a pracodawca nie może mu go odmówić. Ten urlop gwarantuje ojcom takie same przywileje jak matkom na macierzyńskim: zasiłek, ochronę przed zwolnieniem itp.

W czasie trwania urlopu rodzicom należy się bezwarunkowa ochrona, chyba  ze akurat kończy się  im  umowa na czas określony, kwalifikują się do zwolnienia z powodów dyscyplinarnych albo pracodawca ogłasza likwidacje czy upadłość.

Po powrocie z macierzyńskiego rodzic musi objąć dotychczasowe stanowisko. Jeśli jest to niemożliwe, pracodawca musi zapewnić stanowisko równorzędne lub odpowiadające kwalifikacjom, za wynagrodzenie, które otrzymywałby gdyby nie korzystał z urlopu.

Niestety, ochrona przed zwolnieniem kończy się w momencie powrotu do pracy. Posiadanie dziecka nie może być przyczyną  zwolnienia to przejaw dyskryminacji.

Warto przypomnieć, jeśli kobieta karmi piersią, ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw wliczanych do czasu pracy, a gdy karmi bliźniaki to nawet 45 minut dwa razy dziennie. Na wniosek pracownicy przerwy te mogą być udzielane łącznie. Do 4. roku życia dziecka, rodzica nie można zatrudniać: w godzinach nadliczbowych, nocnych, w przerywanym systemie czasu pracy, ani delegować poza stale miejsce pracy.

Warto również pamiętać o dodatkowych dwóch dniach urlopu rocznie ,przysługujących do momentu ukończenia przez dziecko 14. roku życia.

Urlop wychowawczy należy się gdy łączny staż rodzica wynosi co najmniej 6 miesięcy, u wszystkich dotychczasowych pracodawców bez względu na przerwy w zatrudnieniu te okresy się sumują, liczy się czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz okresy pracy nakładczej-jesli rodzic  otrzymywał za nią wynagrodzenie w wysokości co najmniej 50% obowiązującej wtedy pensji minimalnej. Wymiar urlopu macierzyńskiego to 3 lata, nie dłużej jednak jak do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Gdy dziecko jest niepełnosprawne lub wymaga stałej i osobistej opieki rodzica w leczeniu, ma ona prawo do takiego samego urlopu wychowawczego plus 3 lata do momentu ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Czyli łącznie 6 lat.

Matka i ojciec mogą wykorzystywać urlop wychowawczy jednocześnie przez okres 3 miesiecy.

Co ważne, urlop wychowawczy wlicza się do okresu zatrudnienia od którego zależą uprawnienia pracownicze, ale nie wlicza się w okres zatrudnienia, od którego zależy nabycie uprawnień np.: nauczyciela dyplomowanego.

Na urlopie wychowawczym pracownik podlega ubezpieczeniu rentowemu, emerytalnemu i zdrowotnemu. Z tego urlopu można zrezygnować.

Pracownik będący na urlopie wychowawczym jest chroniony  przed zwolnieniem, chyba że, pojawią się okoliczności zezwalające na zwolnienie, takie jak upadłość, likwidacja firmy, albo okoliczności dyscyplinarne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie