10 maja 2024 roku weszły w życie przepisy wprowadzające dwie nowe kategorie urlopów pracowniczych: urlop energetyczny i górniczy. Kto może z nich skorzystać i na jakich zasadach? To już sprawdzamy w naszym poradniku.
Urlop energetyczny przysługuje pracownikom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, którym brakuje maksymalnie do 4 lat do nabycia prawa do emerytury pomostowej. Obejmuje to także pracowników zatrudnionych w obszarze produkcyjnym lub remontowym w procesie wytwarzania energii elektrycznej.
Urlop ten będzie udzielany po uzyskaniu zaświadczenia z ZUS, które potwierdza, że po urlopie pracownik nabędzie prawo do emerytury. Innymi słowy: pracownik mający takie uprawnienia może wybrać się na aż 4-letni urlop w okresie poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury pomostowej.
Urlop górniczy, również w wymiarze do 4 lat, przysługuje pracownikom wykonującym prace górnicze oraz tym, którzy biorą udział w procesie wydobywczym węgla brunatnego. Podobnie jak w przypadku urlopu energetycznego, konieczne jest uzyskanie zaświadczenia z ZUS.
Aby skorzystać z urlopu energetycznego lub górniczego, pracownik musi:
Podczas urlopu nie można korzystać z innych dni wolnych ani podejmować pracy zarobkowej w przedsiębiorstwach energetycznych lub górniczych.
Wniosek o urlop składa pracodawca do ZUS w formie elektronicznej przez PUE ZUS. Zaświadczenie z ZUS, niezbędne do udzielenia urlopu, jest wydawane w ciągu 60 dni i udostępniane na profilu informacyjnym pracodawcy oraz pracownika.