Prywatny pakiet medyczny, karta do klubu sportowego – czy mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Marek Szydełko
12.04.2019

Coraz więcej firm rozumie, że na satysfakcję pracownika wpływa nie tylko wynagrodzenie, ale także wszelkie pozapłacowe bonusy. Szczególnie pożądane przez etatowców są karty sportowe oraz prywatne pakiety medyczne. Chętnie zaopatrują się w nie także sami przedsiębiorcy, ale tutaj pojawia się ważna wątpliwość: czy takie wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu i rozliczone w ramach działalności?

Ubezpieczenie? Nie ma szans

W przypadku prywatnego pakietu medycznego sprawa jest prosta, bo i polskie urzędy skarbowe wielokrotnie wydawały opinią na ten temat. Ubezpieczenie jest wydatkiem prywatnym, a więc nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Nie ma tutaj znaczenia, że przedsiębiorca np. w ramach pakietu korzysta z masaży terapeutycznych, aby móc swobodnie pracować w biurze. Z punktu widzenia skarbówki prywatne ubezpieczenie nie jest kosztem firmowym i taki wydatek z pewnością zostanie odrzucony, co będzie skutkować koniecznością korekty deklaracji podatkowej PIT i VAT.

Karta sportowa? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji

W przypadku karty sportowej sprawa nieco się nam komplikuje. Fakt jest taki, że da się jakoś uzasadnić ten wydatek i przekonać skarbówkę, że ma on związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak tylko pod warunkiem, że przedsiębiorcy ma choćby luźny związek ze sportem czy szeroko pojętą aktywnością fizyczną.

Posłużmy się przykładem: wrzucenie w koszty karty sportowej są w stanie uzasadnić przedsiębiorcy prowadzący klub fitness czy świadczący usługę trenera personalnego. Logika podpowiada, że taka osoba musi dbać o tężyznę fizyczną, aby budzić zaufanie u klientów.

Zupełnie inaczej będzie natomiast w przypadku przedsiębiorcy, który np. prowadzi warzywniak. Tłumaczenie, że karta jest mu potrzebna, bo musi mieć siłę do przerzucania worków z warzywami, zdecydowanie nie przejdzie i taki koszt zostanie przez skarbówkę zakwestionowany.

Karta sportowa lub pakiet medyczny w prezencie?

Jeśli przedsiębiorca otrzyma taki prezent od kontrahenta, np. w ramach udanej współpracy, to musi pamiętać, że zgodnie z przepisami stanowi to jego przychód. Oszacowaną wartość karty lub pakietu medycznego należy więc zaksięgować i rozliczyć w deklaracji podatkowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie