1 stycznia 2023 roku weszło w życie kilka istotnych zmian dotyczących pracodawców i tym samym pracowników. Jedną z kluczowych kwestii jest znaczące wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Pracodawcy muszą mieć to na uwadze, zwłaszcza zatrudniając pracowników w „wieku rozrodczym”. Zapraszamy po szczegóły.
W 2023 roku urlop rodzicielski wynosi dokładnie:
Trzeba przy tym podkreślić, że mówimy tutaj o łącznym wymiarze urlopu rodzicielskiego, czyli przysługującego obojgu rodzicom. Ponieważ każde z rodziców może wykorzystać 9 tygodni urlopu (jest to wymiar do wyłącznej dyspozycji), to de facto jedno z nich ma prawo do jednorazowego wybrania:
Przykład:
Anna Kowalska urodziła dziecko. Może złożyć wniosek o 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Z kolei jej mężowi/partnerowi przysługuje 9 tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego, o który wnioskuje we własnym zakładzie pracy.
Oczywiście rodzice mogą się wymienić urlopem, czyli dłuższy wymiar może wykorzystać ojciec, a krótszy matka. Co więcej, rodzice mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego jednocześnie (jedno 32 lub 34 tygodnie, drugie, w tym samym czasie, 9 tygodni).
W 2023 roku zaszła jeszcze jedna istotna zmiana związana z urlopami dla rodziców. Tym razem dotyczy ona ojców. Teraz tatusiowie mają mniej czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego, nazywanego potocznie tacierzyńskim.
Ojciec może wybrać 2 tygodnie dodatkowego urlopu z tytułu narodzin dziecka do ukończenia przez pociechę 12. miesiąca życia. Urlop można wziąć jednorazowo lub podzielić na pół (dwa razy po 7 dni).