Potrzebujesz pracowników w sobotę? Sprawdź, jakie weźmiesz na siebie obowiązki

Mateusz Nowak
06.11.2018

Kodeks pracy gwarantuje każdej osobie zatrudnionej na pełen etat 40-godzinny tydzień pracy. W zdecydowanej większości przypadków „wyrabia się” go w ciągu 5 dni. Bywa jednak, że firma dostaje jakieś pilne zlecenie lub nie nadąża z produkcją. W takiej sytuacji pracodawca może poprosić podwładnych o to, by przyszli do pracy w sobotę. Sprawdź, z czym to się wiąże i ile będzie Cię kosztować.

Praca w sobotę = dzień wolny w tygodniu. A co z nadgodzinami?

To najłatwiejsze rozwiązanie, na jakie może się zdecydować pracodawca. Jeśli rzeczywiście potrzebujesz swoich pracowników w sobotę, to od razu zaproponuj im możliwość odebrania sobie dnia wolnego w innym terminie. Uwaga! Nie możesz narzucać, kiedy pracownik ma wziąć wolne – to wyłącznie jego decyzja, którą musi jednak uzgodnić z bezpośrednim przełożonym.

Ważne!

Odebranie dnia wolnego za pracę w sobotę musi nastąpić do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy.

Oczywiście może się zdarzyć, że z uwagi na bardzo napięte terminy nie jesteś w stanie udzielić pracownikom dnia wolnego np. w środku tygodnia. Wówczas, za porozumieniem stron, masz prawo wypłacić im wynagrodzenie za nadgodziny. Będzie to podstawowa pensja wraz z dodatkiem w wysokości 100% za każdą godzinę pracy.

Przykład

Jan Kowalski zarabia 15 złotych brutto na godzinę. Jeśli przyjdzie do pracy w sobotę i uzgodni z właścicielem, że ten wypłaci mu wynagrodzenie za nadgodziny, wówczas otrzyma 30 złotych brutto za każdą przepracowaną godzinę.

Podkreślamy jednak, że do takich przypadków może dochodzić tylko wtedy, gdy pracownicy rzeczywiście nie mają możliwości odebrania dnia wolnego w innym terminie.

Kiedy możesz zlecić pracownikom przyjście do pracy w sobotę?

Tę kwestię także reguluje Kodeks pracy. Czytamy w nim, że pracodawca ma prawo zażądać od pracowników przyjścia do firmy w dniu ustawowo wolnym (czyli np. w sobotę) wyłącznie w dwóch przypadkach:

  • Gdy konieczna jest pomoc przy prowadzeniu akcji ratowniczej;
  • Gdy zachodząc szczególne potrzeby pracodawcy;

Taką szczególną potrzebą może być np. konieczność pilnego zakończenia zlecenia, co pozwoli poprawić kondycję finansową zakładu. Pamiętaj jednak, że w momencie, gdy pracownicy stawią się w firmie w sobotę, nabywają prawo do wymienionych świadczeń. Nie ma tutaj znaczenia, ile godzin faktycznie przepracują – i tak będzie im przysługiwać dzień wolny w innym terminie lub, w szczególnych przypadkach, wynagrodzenie za nadgodziny. Niezastosowanie się do tych przepisów grozi nałożeniem na przedsiębiorcę grzywny w wysokości do 30 tysięcy złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie