Myślisz o wprowadzeniu w firmie modelu pracy zdalnej? Sprawdź, jak skutecznie kontrolować pracowników

Jerzy Biernacki
04.07.2018

Praca zdalna to bardzo wygodne rozwiązanie dla zatrudnionych. Korzysta na tym również pracodawca, ponieważ ponosi znacznie niższe koszty wynajmu powierzchni biurowej, a także jej eksploatacji (prąd, woda, śmieci etc.). Ten model ma jednak także swoje wady, a największą z nich są mocno ograniczone możliwości kontrolowania pracowników. Z tym problemem można sobie dość łatwo poradzić. W naszym poradniku znajdziesz kilka uniwersalnych i sprawdzonych metod.

Wyznaczaj konkretne zadania

Model pracy zdalnej najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy pracownikom są przydzielane projekty, z których realizacji muszą się oni rozliczyć. Jeśli np. oczekujesz, by podwładny w ciągu 5 dni stworzył projekt ogrodu, to nie powinno mieć dla Ciebie znaczenia, w jaki sposób to zrobi. Może pracować w nocy, wieczorami lub tylko do południa. Liczy się wyłącznie efekt.

Jeśli jednak praca w Twojej firmie przebiega w nieco inny sposób i trudno byłoby oczekiwać od pracowników codziennego przedstawiania konkretnych efektów ich pracy, to spróbuj wprowadzić zasadę raportowania. Pracownik może np. „meldować” się o 16 i zdać raport na temat tego, co udało mu się zrobić w ciągu dnia – chociażby przedstawić listę klientów, z którymi się skontaktował.

Zdalny monitoring czasu pracy

Praca zdalna kojarzy się z nienormowanym czasem wykonywania swoich obowiązków służbowych. Tak być jednak wcale nie musi. Jeśli chcesz, aby podwładni pracowali w domu (bo sami Cię o to prosili), to i tak zachowujesz prawo do kontrolowania, czy przypadkiem nie poświęcają na swoje obowiązki zbyt małej ilości czasu.

Wystarczy, że zainstalujesz na ich komputerach służbowych oprogramowanie monitorujące czas pracy. Innym rozwiązaniem jest stworzenie systemu informatycznego, do którego każdy pracownik musi się zalogować, by uzyskać zdalny dostęp do zasobów przedsiębiorstwa. W ten sposób możesz z łatwością kontrolować, kiedy pracownicy zaczynają i kończą pracę, co także wpłynie na nich motywująco.

Kontaktuj się z pracownikami, nawet z zaskoczenia

Pracownicy zdalni powinni mieć pełną świadomość, że ktoś cały czas czuwa nad efektami ich działań. Możesz to robić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że regularnie, kilka razy w ciągu dnia, skontaktujesz się ze swoimi pracownikami, np. mailowo, przez komunikator internetowy czy po prostu telefonicznie. Wówczas wyczujesz, czy pracownik rzeczywiście poświęca się pracy, czy może ucina sobie kilkugodzinną drzemkę.

Pamiętaj również, by niezależnie od modelu zatrudnienia, regularnie organizować osobiste spotkania z pracownikami „w realu”. Mogą to być np. cotygodniowe zebrania w siedzibie firmy lub na neutralnym gruncie, podczas których będą omawiane nowe projekty czy pojawiające się problemy w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie