Jakich prac nie możesz zlecać kobietom?

Mateusz Rąbalski
04.07.2018

Dużo się mówi o potrzebie walki o równouprawnienie na rynku pracy. W większości branż kobiety wciąż są gorzej wynagradzane, miewają też większe trudności ze znalezieniem atrakcyjnego miejsca zatrudnienia. Po części wynika to z faktu, iż Kodek pracy nakłada spore ograniczenia w zakresie zlecania niektórych prac kobietom. Jako pracodawca musisz o tym wiedzieć, by nieświadomie nie złamać przepisów i nie narazić swojej pracownicy na niebezpieczeństwo. O jakich pracach mowa? Opisujemy je w naszym artykule.

Ciężkie prace fizyczne

Przepis mówi jasno, że kobiecie nie wolno zlecać prac, przy których najwyższe wartości obciążenia, mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonywanie pracy, przekraczają 5000 kJ na zmianę roboczą oraz 20 kJ/min przy pracy dorywczej. Przekładając to na „ludzki” język: kobieta nie może wykonywać prac wymagających dużej tężyzny fizycznej. Z tego powodu panie nie są np. górnikami.

Strongwoman? Przepisy to wykluczają

Choć wokół nas nie brakuje naprawdę silnych pań, to trzymając się Kodeksu pracy nie wolno zlecać pracownicom prac związanych z ręcznym podnoszeniem i przenoszeniem ciężarów o masie przekraczającej 12 kilogramów (dla pracy stałej) oraz 20 kilogramów (dla pracy dorywczej). Tak duże ciężary kobieta może dźwigać maksymalnie do 4 razy na godzinę w czasie jednej zmiany.

Ręczne obsługiwanie niektórych urządzeń

Kobieta nie może obsługiwać (ręcznie) takich urządzeń, jak dźwignie czy korby, przy których potrzebne jest użycie siły przekraczającej 50 N przy pracy stałej oraz 100 N przy pracy dorywczej. Na tym nie koniec.

Kobiecie nie wolno także zlecać pracy związanych z obsługą nożną urządzeń, jak pedały czy przyciski, gdy niezbędne użycie siły przekraczające 120 N dla pracy stałej i 200 N przy pracy dorywczej.

Ręczne przenoszenie pod górę

Pracownica nie może być zmuszana do przenoszenia pod górę przedmiotów o masie przekraczającej 8 kilogramów (praca stała) lub 15 kilogramów (praca dorywcza), jeśli kąt pochylenia schodów lub pochylni przekracza 30°.

Przewożenie znacznych ciężarów

Jeśli masa przedmiotu przekracza 50 kilogramów, kobiecie nie wolno zlecać jego przewożenia na taczce jednokołowej. W przypadku masy przekraczającej 80 kilogramów dotyczy to także wózków 2-, 3- oraz 4-kołowych. Jeśli pracownika obsługuje wózek na szynach, wówczas maksymalna masa przedmiotu nie może przekroczyć 300 kilogramów.

Oczywiście zupełnie osobne przepisy dotyczą kobiet w ciąży, które m.in. nie mogą być zmuszane do zbyt długiej pracy przed monitorem komputerowym, a także nie wolno im zlecać prac w warunkach niebezpiecznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie