Jak podzielić długie weekendy w firmie?

Mateusz Nowak
17.07.2023

Długi weekend to raj dla pracowników, ale często poważny problem dla pracodawcy. I nie chodzi tylko o to, że firma będzie funkcjonować na pół gwizdka. Wyzwaniem jest już samo pogodzenie pracowników, którzy oczywiście chcą wziąć urlop w tym samym czasie. Jak z tego wybrnąć i podzielić długie weekendy, aby nikt nie był poszkodowany? Oto kilka wskazówek.

Zażądaj, aby pracownicy sami podzielili długie weekendy do wyznaczonego terminu

Wypada zacząć od demokracji. Zaproponuj pracownikom, aby już na początku roku podzielili się długimi weekendami, które można przecież zaplanować z wyprzedzeniem – wystarczy zajrzeć do kalendarza. Stanowczo zażądaj, aby informacja o podziale trafiła do kadr w konkretnym terminie, na przykład do końca lutego.

Nie ma zgody? Wkrocz do akcji

Jeśli pracownicy nie zdołali się porozumieć, to musisz interweniować, aby z jednej strony zadbać o interes przedsiębiorstwa, a z drugiej nie dopuścić do niepotrzebnych konfliktów. Zaproponuj uczciwy podział długich weekendów – na przykład pracownicy, którzy będą w pracy 2 maja, otrzymają z automatu wolne w dniu po Bożym Ciele.

Nie dopuść, aby firma była sparaliżowana

Najgorsze, co może się przytrafić, do sparaliżowanie funkcjonowania firmy w okresie długich weekendów. Pamiętajmy, że w polskich warunkach długi weekend dla wielu pracowników zamienia się w nawet tygodniową i dłuższą labę. Jeśli więc nie ma możliwości, aby firma nie działała w newralgicznych okresach, to wymuś na pracownikach sensowne podzielenie się dniami wolnymi i tymi, które z nimi sąsiadują.

Opcjonalnie rozważ przerwę w pracy w okresie długich weekendów

Może się oczywiście okazać, że absencja w okresie długich weekendów będzie tak duża, że nie ma sensu ściągać do firmy pozostałych pracowników. W niektórych branżach można sobie pozwolić na przerwę w działalności również poza okresem wakacyjnym. Jeśli masz taką możliwość, to najsensowniej będzie po prostu zaproponować pracownikom wybranie dni urlopowych w okresie długich weekendów i zawieszenie funkcjonowania firmy na ten czas.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie