Zawieszenie działalności gospodarczej z tytułu opieki nad dzieckiem – kiedy się opłaca?

Jerzy Biernacki
20.07.2017

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale także poważne obawy, które towarzyszą przede wszystkim kobietom prowadzącym własną firmę. Nie da się całkowicie pogodzić biznesu z opieką nad maluchem, dlatego wiele pań w takiej sytuacji rozważa skorzystanie z opcji zawieszenia działalności gospodarczej i poświęcenia się dziecku. Czy to się opłaca? Na jakie przywileje można liczyć?

Brak opłacania składek, ale ciągłość ubezpieczenia

Największą korzyścią wynikającą z zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej z tytułu opieki nad dzieckiem jest fakt, że przedsiębiorca nie musi opłacać składek na ZUS, ale jednocześnie zachowuje ciągłość ubezpieczenia. To istotna różnica w porównaniu do zawieszenia firmy z innego powodu.

Młoda mama lub tata (dzieckiem może się przecież opiekować mężczyzna) nie traci zatem prawa do korzystania ze służby zdrowia i nadal ma zapewnione odprowadzanie składek emerytalno-rentowych. Po prostu za przedsiębiorcę opłaca je ZUS. W efekcie w kieszeni rodzica zostaje co miesiąc blisko 1200 złotych.

Pamiętaj!

Aby nadal mieć opłacane składki emerytalno-rentowe, musisz złożyć w ZUS stosowny wniosek o woli zachowania ciągłości okresu składkowego. Nie następuje to bowiem automatycznie!

Dłuższy okres zawieszenia działalności

Drugim bardzo istotnym przywilejem jest fakt, że zawieszenie działalności z tytułu opieki nad dzieckiem może być o wiele dłuższe niż standardowo (kiedy to wynosi maksymalnie 24 miesiące). Rodzic-przedsiębiorca może zawiesić firmę na:

  • 3 lata, ale nie dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. lat,
  • 6 lat, ale nie dłużej niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności i tylko w przypadku, gdy dziecko wymaga opieki, a jego stan zdrowia został potwierdzony orzeczeniem lekarskim lub określeniem stopnia niepełnosprawności.

Warto wiedzieć!

Przedsiębiorca może dowolnie podzielić okres zawieszenia, ale może to zrobić na maksymalnie 4 części.

Nie każdy może

Prawo do zawieszenia działalności gospodarczej z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność  przez co najmniej 6 pełnych miesięcy przed dniem zawieszenia.

 

Pamiętaj!

Aby załatwić całą procedurę należy dokonać zmiany we wniosku CEIDG-1.

Jak widać zawieszenie działalności gospodarczej z tytułu opieki nad dzieckiem może być dla przedsiębiorcy bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, o ile nie osiągał on wysokich dochodów (wówczas stratę rekompensuje brak opłacania składek na ZUS oraz uniknięcie wydatku na nianię/żłobek).

Warto jednak pamiętać, że zawieszenie formalnie uniemożliwia dalsze wykonywanie zleceń i może mieć bardzo zły wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie