Przeniesienie środka trwałego z majątku prywatnego do majątku firmy – jak się za to zabrać?

Jerzy Biernacki
26.07.2017

Prowadzenie działalności gospodarczej, co do zasady, wymusza korzystanie z wielu narzędzi pracy, które mają pomóc przedsiębiorcy w osiągnięciu przychodu. Jeśli wartość takich przedmiotów jest znaczna, wówczas należy je wprowadzić do ewidencji środków trwałych, dzięki czemu będą podlegać amortyzacji. Przedsiębiorca wcale nie musi kupować tych rzeczy na wolnym rynku – ma pełne prawo skorzystać z opcji przeniesienia środka trwałego z majątku prywatnego do majątku firmy. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Co może podlegać przeniesieniu?

Nie ma tutaj praktycznie żadnych ograniczeń. Środkiem trwałym może być każda rzecz, która będzie służyć prowadzeniu działalności gospodarczej. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na przeniesienie:

  • Samochodu,
  • Sprzętu komputerowego,
  • Telefonu, tabletu,
  • Mebli.

Trzeba przy tym pamiętać, że każdy środek trwały powinien mieć związek z prowadzeniem działalności, a więc przedsiębiorca powinien móc wyjaśnić, w jaki sposób dana rzecz przyczyni się do osiągnięcia przez niego przychodu. Chodzi o to, aby nie dochodziło do absurdów, jak np. włączenie do środków trwałych prywatnej pralki czy konsoli do gier.

Ważna jest wycena środka trwałego

Jeśli przedsiębiorca posiada dowód zakupu rzeczy, którą zamierza wprowadzić do ewidencji środków trwałych, to wystarczy podać cenę z faktury czy umowy kupna. Jednak w sytuacji, gdy takiego dowodu nie ma, konieczne będzie oszacowanie wartości, czy dokonanie wyceny. Można to zrobić na kilka sposobów.

Po pierwsze: można bazować na cenie rynkowej danego środka z grudnia roku poprzedzającego rok założenia Ewidencji Środków Trwałych.

Po drugie: można sporządzić szczegółową specyfikację środka trwałego, z uwzględnieniem stopnia jego zużycia i ewentualnych wad, które to wpływają na obniżenie jego wartości.

W ostateczności przedsiębiorca może także skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, który dokona profesjonalnej wyceny zgodnie z wymogami stawianymi przez organy skarbowe. Jest to oczywiście usługa płatna, jednak daje przedsiębiorcy pewność, że wycena została dokonana rzetelnie i nie będzie kwestionowana przez fiskusa.

Sporządzenie oświadczenia

Po dokonaniu wyceny przedsiębiorcy zostaje już tylko sporządzenie oświadczenia o przekazaniu środka trwałego z majątku prywatnego do majątku firmy. Takie oświadczenie musi być przechowywane w dokumentacji księgowej przedsiębiorstwa do ewentualnego wglądu organów skarbowych.

W oświadczeniu należy zawrzeć opis przedmiotu, datę przekazania oraz dane podatnika i cenę zakupu (wartość) środka trwałego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie