Przedsiębiorca na L4 – o czym musisz pamiętać?

Antoni Kwapisz
10.08.2017

Choroba może dotknąć każdego, nawet niestrudzonego przedsiębiorcę, który dniami i nocami pracuje nad rozwojem swojego biznesu. Jeśli firma ma charakter jednoosobowej działalności gospodarczej i nie zatrudnia pracowników, L4 staje się poważnym problemem dla jej właściciela. O czym musisz pamiętać? Przeczytaj.

Przedsiębiorca na L4 nie może pracować

Jest to kategoryczna zasada, od której nie ma żadnych wyjątków. Skoro właściciel firmy jest chory i zostało to potwierdzone przez lekarza wystawieniem zwolnienia, to w okresie jego obowiązywania przedsiębiorca nie może pełnić żadnych czynności służbowych. Wykluczone jest więc np. podpisywanie faktur, realizowanie zleceń czy umawianie się na spotkania z klientami.

Pamiętaj!

Nie bagatelizuj tego zakazu, bo w razie kontroli ZUS może zostać na Ciebie nałożona kara pieniężna w postaci obowiązku zwrotu pobranego zasiłku wraz z odsetkami.

Co w takim razie z firmą?

Zdecydowana większość przedsiębiorców niezatrudniających pracowników unika brania L4 jak ognia. Nie mogą sobie bowiem pozwolić na utratę klientów, których przecież nie interesuje to, że kontrahent jest chory i nikt nie może go zastąpić. Bywa jednak, że choroba jest na tyle poważna, iż w praktyce uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek czynności zawodowych. Co wtedy?

Sprytnym wyjściem jest skorzystanie z pomocy znajomej osoby i udzielenie jej pełnomocnictwa do wykonywania czynności firmowych w imieniu przedsiębiorcy. Taka osoba może więc np. wystawiać faktury czy podpisywać umowy. Tutaj trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii: pełnomocnikiem przedsiębiorcy nie powinna być osoba blisko z nim spokrewniona, np. żona lub dziecko. Dlaczego?

Ponieważ zgodnie z interpretacją organów skarbowych w takiej sytuacji mamy już do czynienia ze współpracownikiem, za którego przedsiębiorca powinien odprowadzić pełne składki do ZUS! Rozwiązanie to byłoby więc kompletnie nieopłacalne, a na pewno drogie.

Istnieje jednak wyjście. Jeśli reprezentantem chorego przedsiębiorcy ma być bliska osoba, warto podpisać z nią umowę zlecenie, która także jest oskładkowana, ale w znacznie mniejszym wymiarze. Będzie legalnie i bez niepotrzebnych nerwów.

Zawieszenie działalności na czas choroby

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie wchodzi w grę, a przedsiębiorca może sobie pozwolić na przestój w firmie, warto rozważyć czasowe zawieszenie działalności gospodarczej na okres choroby. Atutem jest to, że za ten czas przedsiębiorca nie opłaca składek ZUS – w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne zwolnienie przysługuje dopiero za cały miesiąc kalendarzowy, inne składki są obliczane proporcjonalnie (np. za 2 tygodnie zawieszenia DG).

Zawieszenia działalności gospodarczej można dokonać za pomocą aktualizacji formularza CEiDG-1. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o braku jakiejkolwiek możliwości prowadzenia firmy, a więc należy się liczyć z ryzykiem utraty klientów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie