Czym jest urlop okolicznościowy?

Piotr Kowalczyk
21.01.2021

Każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego – w wymiarze 20 lub 26 dni (w zależności od stażu pracy). Nie są to jednak jedyne okazje do zrobienia sobie wolnego. W puli znajduje się również urlop okolicznościowy, którego zasady udzielania wyjaśniamy w naszym poradniku. Warto przeczytać, aby uniknąć niejasności i konfliktów z przełożonym.

Kiedy można wziąć urlop okolicznościowy?

Jak sama nazwa wskazuje urlop okolicznościowy przysługuje wtedy, gdy pojawia się jakaś specjalna okoliczność – czyli ważne wydarzenie życiowe. Wówczas pracownik może złożyć wniosek o udzielenie takiego urlopu, który jest akceptowany przez pracodawcę (poza wyjątkowymi sytuacjami, gdy nieobecność pracownika stanowiłaby zagrożenie dla przedsiębiorstwa).

Ważne!

Urlopu okolicznościowego nie bierze się z dnia na dzień – nie mylmy go z urlopem na żądanie.

Na jakie wydarzenia można wziąć urlop okolicznościowy?

Kodeks pracy przewiduje kilka sytuacji, w których pracownik może zawnioskować o udzielenie mu urlopu okolicznościowego. Są to:

  • Ślub, narodziny dziecka lub zgon i pogrzeb małżonka/dziecka/rodzica/ojczyma/macochy – w takiej sytuacji pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego.
  • Ślub dziecka lub zgon siostry/brata/teściowej/teścia/babci/dziadka lub innej osoby będącej na utrzymaniu pracownika – wówczas przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego.
  • Opieka nad dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat – pracownikowi przysługują 2 dni wolnego, ale musi złożyć deklarację o sprawowaniu opieki u pracodawcy.

Czy okoliczność musi mieć miejsce w dniu urlopu?

Nie, urlop okolicznościowy bierzemy w związku z jakimś wydarzeniem. Oznacza to, że jeśli np. pracownik bierze ślub w sobotę, to może wziąć wolne w czwartek i piątek, aby mieć czas na przygotowanie się do tej uroczystości. Ważne jest tylko to, aby urlop okolicznościowy został faktycznie wykorzystany na załatwienie spraw, które pośrednio lub bezpośrednio wiążą się z daną okolicznością.

A co, gdy okoliczność nie doszła do skutku?

Takie sytuacje oczywiście się zdarzają i Kodeks pracy dokładnie je reguluje. Gdyby pracownik wziął urlop okolicznościowy np. w związku z własnym ślubem, ale ostatecznie do niego nie dojdzie, wówczas ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę i wybrać urlop z puli wypoczynkowej. W przeciwnym razie jego nieobecność, choć usprawiedliwiona, będzie oznaczać brak naliczenia wynagrodzenia za te dni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie