Umowy cywilnoprawne nie mają w naszym kraju dobrej opinii, ale wciąż są bardzo popularnym sposobem na sformalizowanie stosunku pracy. Wbrew powszechnemu poglądowi ich zwolennikami są nie tylko pracodawcy, ale także pracownicy – po prostu w ich kieszeniach zostaje więcej pieniędzy. Szczególnym typem jest umowa-zlecenia, którą najczęściej zawiera się z pracownikami tymczasowymi lub twórcami. Czy taką umowę można rozwiązać przed terminem? Podpowiadamy.
Takie prawo przysługuje zarówno zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy. W założeniu umowa taka wygasa wraz z datą, jaka została w niej wpisana. Bywa jednak, że któraś ze stron nie jest zadowolona ze współpracy. Wówczas oczywiście można umowę rozwiązać wcześniej. Kwestią sporną pozostaje natomiast wynagrodzenie, jakie powinien otrzymać zleceniobiorca.
Z reguły w takiej sytuacji stosuje się wynagrodzenie obliczane proporcjonalnie do wykonanej pracy. Jeśli np. zleceniobiorca miał pomalować 100 przęseł ogrodzenia, ale wykonał tylko połowę planu, jego wynagrodzenie zostanie obniżone o 50%.
Oczywiście zdarza się także, że obie strony rozstają się w zgodzie, a wcześniejsze rozwiązanie umowy nie ma związku z np. nierzetelnością zleceniobiorcy, tylko innymi, obiektywnymi powodami. Wtedy zwykle zleceniodawca wypłaca całość wynagrodzenia.
Ważne!
Jeśli zleceniodawca wypowie umowę zleceniobiorcy bez żadnego ważnego powodu, wówczas zleceniobiorca może domagać się wypłacenia mu całej kwoty wynikającej z umowy.
Jakie mogą być powody rozwiązanie umowy-zlecenia przed terminem?
Istnieje kilka kluczowych powodów, które umożliwiają zleceniodawcy wcześniejsze rozwiązanie umowy. Są to przede wszystkim:
Należy pamiętać, że bez względu na powód rozwiązania umowy (poza popełnieniem przestępstwa), zleceniodawca ma obowiązek rozliczyć się ze zleceniobiorcą proporcjonalnie do zakresu wykonanej pracy.