Prowadzenie firmy w polskich warunkach nie zawsze oznacza zatrudnianie zastępu ludzi. Jest wielu przedsiębiorców, którzy raczej są nastawieni na samozatrudnienie – prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, utrzymując się ze zleceń. Nie potrzebują więc wystawnych gabinetów czy powierzchni magazynowej. Muszą jednak gdzieś pracować. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest w takim przypadku biuro coworkingowe. Na czym to dokładnie polega?
W wolnym tłumaczeniu jest to współdzielona przestrzeń do pracy. W Polsce taką usługę często nazywa się wynajmowaniem biurka. Przedsiębiorca, który nie ma dużych potrzeb lokalowych, ale potrzebuje miejsca do efektywnej pracy, po prostu korzysta z przestrzeni biurowej udostępnionej przez jej właściciela. Nie pracuje jednak sam. Wokół niego siedzą też inne osoby prowadzące działalność.
Przypomina to trochę wielkie przestrzenie biurowe w korporacjach, z tą różnicą, że pracujące osoby nie mają ze sobą nic wspólnego i działają na własny rachunek. Biura coworkingowe mają różne struktury. W jednych można spotkać otwarte pomieszczenia wypełnione ogromnym, wspólnym stołem, w innych są wydzielone boksy.
Osoby pracujące na własny rachunek, których jedynym narzędziem jest komputer, mogą realizować zlecenia gdziekolwiek – to duży atut. Nie każdy jednak potrafi pracować wydajnie np. w kawiarni czy restauracji. Alternatywą jest właśnie biuro coworkingowe.
W grę wchodzi także praca w domu, jednak rodzi to wiele problemów. Konieczne jest wydzielenie przestrzeni biurowej (co w ciasnym mieszkaniu może być niemożliwe), a także narzucenie sobie ogromnej samodyscypliny. Nie każdemu to odpowiada.
Biura coworkingowe przekonują przede wszystkim przystępnymi cenami. W większym mieście można wynająć kompletnie wyposażone biurko (bez komputera) za około 50 złotych netto dziennie. Istnieje również możliwość wynajęcia przestrzeni na godziny lub na cały rok. Wówczas stawka jest bardziej korzystna. Przedsiębiorcy, który nie zatrudnia ludzi, zwyczajnie się to opłaca, bo wynajęcie samodzielnego biura wiąże się z wielokrotnie większym wydatkiem.
Biura coworkingowe oferują dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi pracy: Internetu, drukarki, faksu, telefonu, sali konferencyjnej, nierzadko mają własne bary kanapkowe i kawowe. Panuje w nich atmosfera sprzyjająca pracy w skupieniu. Biura nie wyznaczają też swoim klientom limitu czasowego – można w nich przebywać nawet 24 godziny na dobę.
Coworking robi w naszym kraju wielką karierę, ponieważ stale przybywa osób samozatrudnionych, którym do pracy wystarczy tylko biurko i podstawowe narzędzia.