Zasady prawidłowego przyznawania premii motywacyjnej

Mariusz Siwko
05.01.2021

Premia motywacyjna, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu zmotywowanie pracowników do jeszcze cięższej pracy i wznoszenia się na wyżyny swoich możliwości. Tę metodę stosuje się w wielu firmach i bywa ona naprawdę skuteczna. Bywa, bo nie zawsze tak jest. Aby rzeczywiście osiągnąć zamierzony efekt, musisz poznać zasady prawidłowego przyznawania premii motywacyjnej. Wymieniamy je i krótko opisujemy w naszym poradniku.

Premia nie powinna być stałym elementem wynagrodzenia

Częstym błędem popełnianym przez pracodawców jest traktowanie premii motywacyjnej, jako standardowego dodatku do podstawowej pensji. Czyli: pracownik otrzymuje np. minimalne wynagrodzenie, ale co miesiąc jest mu wypłacana premia na podstawie umowy cywilnoprawnej. W efekcie pracownik się do tego przyzwyczaja i nie traktuje premii, jako czegoś, o co trzeba solidnie zawalczyć.

Lepszym rozwiązaniem będzie więc wprowadzenie systemu premii np. kwartalnych, kiedy to nastąpi podsumowanie osiągnięć pracowników i przyznanie nagród tym, którzy spełnili oczekiwania.

Konkretne, jasne dla wszystkich zasady

To bardzo ważne, aby pracownicy dokładnie wiedzieli, na jakich zasadach są przyznawane premie motywacyjne. Takie podejście oczyszcza atmosferę i eliminuje ryzyko pojawienia się różnych teorii spiskowych. Kiedy pracownik rozumie, za co i kiedy zostanie nagrodzony, ma dużo większą motywację, by o to zawalczyć. Wówczas premia po prostu spełnia swoje zadanie.

Zero prywaty, czysta merytoryka

Przyznanie premii motywacyjnej nie może być uzależnione od sympatii czy antypatii pracodawcy. Takie kwestie zawsze zostawiamy na boku. Nawet jeśli nie przepadasz za swoim pracownikiem, ale zasuwa on tak, że inni tylko kiwają z uznaniem głowami, to nie możesz pomijać go przy przyznawaniu premii. Firma to nie przedszkole i tutaj nie chodzi o głaskanie się po głowach, ale o wyniki. Jeśli pracownik je ma, to premia się mu zwyczajnie należy.

Pracownik musi odczuć premię w portfelu

Premia motywacyjna powinna być bardzo atrakcyjna dla pracownika. Nie ma sensu obiecywać wypłaty np. 1/10 miesięcznego wynagrodzenia, bo żaden pracownik nie będzie się o to zabijać. Skoro już zdecydowałeś się wprowadzić system premiowania podwładnych, to zarezerwuj sobie na to solidny budżet. Generalnie premie powinny być czterocyfrowe lub – w dużych i majętnych firmach – jeszcze wyższe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie