Bankowość internetowa jest dziś standardem i bardzo chętnie z tego udogodnienia korzystają również przedsiębiorcy. Mimo to nadal nie brakuje jednoosobowych działalności gospodarczych, które nie posiadają osobnego konta firmowego w banku – do rozliczeń wykorzystują prywatny rachunek właściciela. To nie jest najszczęśliwszy pomysł. Zdecydowanie bezpieczniej jest posiadać osobne konto dla firmy, które można bez problemu założyć online. Sprawdź, jak się za to zabrać.
Najlepszej wcale nie oznacza, że najtańszej. Bardzo trudno jest dziś znaleźć zupełnie darmowe konto firmowe, jednak nawet drobne opłaty nie muszą stanowić jakiegoś wielkiego problemu dla przedsiębiorcy. Zwłaszcza, gdy bank w zamian oferuje dobrą obsługę, gęstą sieć bankomatów oraz liczne funkcje ułatwiające prowadzenie biznesu – np. program do wystawiania faktur online, bezpłatne przelewy do ZUS i US czy miejsca do pracy zdalnej.
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to bank zażąda od Ciebie jedynie dowodu osobistego, a dokładnie znajdujących się na nim danych. Nieco więcej zachodu będzie z zakładaniem konta dla spółki. Tutaj musisz przygotować sobie:
Szczegółowy wykaz dokumentów wymaganych przez bank zostanie Ci przedstawiony na etapie zakładania konta.
Można to z powodzeniem przeprowadzić w 100% online. Każdy bank oferuje dziś taką usługę na swojej stronie internetowej, udostępniając przedsiębiorcom prosty formularz. Konto bez problemu da się założyć jeszcze tego samego dnia, ale nieco dłużej poczekasz na kartę płatniczą (około 7-10 dni roboczych) i papierową umowę. Obecnie swoją tożsamość można potwierdzić przelewem autoryzacyjnym (wystarczy 1 zł).
Tak, informacja o zmianie numeru konta musi zostać przekazana zarówno do ZUS, jak i administracji skarbowej. Jeśli prowadzisz JDG, to wystarczy, że wprowadzisz nowy numer w formularzu w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej – zostanie to automatycznie przekazane zainteresowanym urzędom.
W przypadku spółki zarejestrowanej w KRS niezbędne będzie złożenie w urzędzie skarbowym formularza NIP-8 z nowym numerem konta. Spółki cywilne składają natomiast formularz NIP-2.